Suriyeli işçiler haklarını aramak için sokağa inecek

GÜNDEM 25 Nisan 2019 13:19
Videoyu Aç Suriyeli işçiler haklarını aramak için sokağa inecek
A
a

Ülkelerindeki iç savaştan kaçıp Türkiye'ye sığınan milyonlarca Suriyeli, Türkiye'de vasıfsız işçi olarak çalışıyor. O işçiler, çalışma koşullarını protesto etmek için 1 Mayıs'ta yürümeyi planlıyor.

Güney komşumuz Suriye’de 8 yıl önce başlayan ve devam eden iç savaş, milyonlarca insanı yerinden yurdundan etti. Genç-yaşlı, kadın-erkek milyonlarca Suriyeli yasal ve yasal olmayan yollardan Türkiye’ye kaçtı. Bir kısmı sınırda kurulan mülteci kamplarında kalan Suriyelilerin büyük bir kısmı, sınır şehirleri başta olmak üzere Türkiye’nin birçok iline yerleşti.

UCUZ İŞ GÜCÜ

Yerleştikleri şehirlerde iş arayan Suriyeliler, işverenin de ilk tercihi oldu. Özellikle insan gücüne ihtiyaç duyulan niteliksiz işlerde tercih edilen Suriyeliler, genellikle asgari ücretin altına çalıştırılıyor.

YAKLAŞAN 1 MAYIS ÖNCESİ İŞÇİLER DERTLİ

Önümüzdeki hafta Türkiye’deki milyonlarca işçinin kutlayacağı ve bir kez daha haklarını dile getireceği 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü öncesinde, Suriye’deki işçiler de planlar yapıyor.

Suriyeli işçiler haklarını aramak için sokağa inecek

Evrensel’in haberine göre; Gaziantep’teki Suriyeli işçiler, Türk işçilere göre daha az maaş almaktan ve daha ağır koşullarda çalıştırılmaktan şikayetçi. Eşit ücret ve hak talep eden Suriyeli işçiler, 1 Mayıs’ta sokağa inecek.

Sigortalarının da olmadığından şikayetçi bir Suriyeli işçi ise şunları söyledi: “Sonuçta biz de insanız ama şu an eşit koşullarda çalıştırılmıyoruz. Tamam bizim memleketimiz değil ama aynı işi yapıyoruz. Onların yevmiyesi bizimkinden daha fazla, üstelik biz daha fazla çalıştırılıyoruz. Gerçi ne yapacağız sigortayı, burada insanlar 60 yaşından sonra emekli oluyor, ne yapacağım ben o sigortayı.”

1000
icon
Mustafa uzun 29 Nisan 2019 00:57

Suriyeli afganlı mülteci günlük işlerde 80tl alıyorlar ayda 2400tl bir evde 2 kişi çalışsa 4800 tl neyine yitmiyor şükür etmisi gerek bu kadarda nakuruge gerek yok neyimiş onlar için 1 mayıs stop no sayin mülteciler türkye begenmiyorsan kendi ulkene gidetsin güle güle by saten türkye birsürü sorunları var bir onlar uğraşmasın ne mutlu huzur türkiye 🇹🇷🇹🇷🇹🇷

0 0 Cevap Yaz
Karamanlı 26 Nisan 2019 09:32

Açlıktan ölecekler türkiye yi beğenmiyorlar. Hepimiz insanız tamam ama Bu bayrağın altında yaşayıp bu bayrağı bu vatanı sevmeyen varsa gitsin. Zaten adam olsalar savaştan kaçıp memleketlerini bırakıp gelmezler.

0 3 Cevap Yaz
Suat kürekçi 25 Nisan 2019 19:26

Millet olarak çok merak ediyorduk....bunlar ne zaman pirelenip..ayaklanacak...gösteri yapacaklar diye neden 7/8 senedir suskundular...demekki vakti saati 1 mayıs olarak mı belirlendi..kim yaptıracak..nerde yapacak...kaşıntılarımı tuttu bunların...acıdık. YEMEK verdik..ikinci gün tekrar gitti gimde YEMEK vermeye bir önceki günü verdiğim YEMEK çöp tenekesine dökülmüş olarak gördüm...insaf çöpe döke cegine sokak hayvanlarına verselerdi gönül koymazdım..gi yilecek elbise veriyoruz..akşam hava kararınca çöpte görü yoruz elbiseleri...daha ne yapalım biz insanlık yapıyoruz.. Bunlar ne yapıyorlar küfür eder gibi.....Hadi çıkın 1 mayısta boyunuzun ölçüsünü alın...sıkıyorsa çıkın....hodri meydan..

0 5 Cevap Yaz
Mehmet can göktekin 25 Nisan 2019 15:14

Götleri yiyorsa çıksınlar da yapsınlar bak o zaman noluyoo 👍👍

0 4 Cevap Yaz
HÜLYA cepni 25 Nisan 2019 14:35

memleketlerinde arasalardı haklarını burda onlara verilen hak türk milletine verilmiyor türkiyemin gençleri issiz onların yüzünden gidip ülkelerinde haklarını arasınlar

0 4 Cevap Yaz
e-gazete E-GAZETE
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Karaman Haber Karamanın Hür sesi