Sigarada Yeni Dönem Başlıyor

GÜNDEM 10 Şubat 2019 14:01
Videoyu Aç Sigarada Yeni Dönem Başlıyor
A
a

Sigarada düz paket uygulaması başlıyor. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, sigara olan ilginin düz paket uygulaması ile azalacağını ifade etti.

9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla açıklamalarda bulunan Bakan Pakdemirli, sigarada başlayacak yeni dönem ile birlikte tütün mamullerinde oluşan ilginin azalacağını belirtti.

Pakdemirli, "Türkiye, Dünya Sağlık Örgütü'nün küresel tütün salgınını önlemek amacıyla hazırladığı ve bugün itibarıyla 181 ülkenin taraf olduğu Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi'ni 2004 yılında imzalamıştır. Sözleşmenin imzalanmasından sonra tütün kontrolüyle ilgili ülkemizde önemli düzenlemeler yapılmış ve Türkiye örnek gösterilen ülkeler arasında yer almıştır" sözcüklerini kullandı.

DÜZ PAKETE GEÇİLECEK

Düz paket uygulamasına geçileceğini belirten Bakan Pakdemirli, "Diğer taraftan, tütün mamulleri paketleri üzerindeki sağlık uyarı mesajlarının kapladığı alanı yüzde 65'ten yüzde 85'e çıkarıyoruz. Paket üzerinde yer alan resimli sağlık uyarıları setinin yenilenmesiyle ilgili çalışmalarımız da devam etmektedir. Bu düzenlemeler ülkemiz tütün kontrolü uygulamaları açısından bir mihenk taşı niteliğindedir. 9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü vesilesiyle tütün ürünleri tüketen vatandaşlarımızı daha sağlıklı bir hayat için tütün kullanımını bırakmaya davet ediyorum" şeklinde konuştu.
 
 
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Karamanın Hür sesi