İşsizlik maaşı ne kadar ödeniyor?

GÜNDEM 23 Ekim 2018 10:47
Videoyu Aç İşsizlik maaşı ne kadar ödeniyor?
A
a

İşsiz kalan vatandaşlara ödenen işsizlik maaşı, kısa süre içerisinde iş bulamayanlar için bir güvence oluyor.

İşten çıkarılan işçilerin yeni iş bulana kadar geçirdikleri sürede geçimleri sağlayabilmeleri için İşkur tarafından işsizlik maaşı ödenir. Başvuru yaparken SSK sicil numaranızı bildirmeniz gerekir. Son dönemlerde vatandaşlar “2018 işsizlik maaşı ne kadar, işsizlik maaşı nasıl hesaplanır” gibi aramalar yapıyor. Bu soruların yanıtı ise şöyle;

İŞSİZLİK MAAŞI NE KADAR ÖDENİYOR?

İşini kaybetmiş kişilerin 10 aya kadar yararlanabildiği, ilaç gibi gelen ve iş bulana kadar geçecek süre içinde mağduriyet yaşamamaları için devlet tarafından ödenen işsizlik maaşı 800 ile 1600 lira arasında değişiyor. 2018 yılı işsizlik maaşı en düşük 811 lira, en yüksek bin 623 lira olarak belirlendi.

EN DÜŞÜK VE EN YÜKSEK İŞSİZLİK MAAŞI NE KADAR?

Öncelikle işsizlik maaşı miktarı, çalışanların maaşı ne kadar yüksek olursa olsun alacakları paranın asgari ücret brüt tutarının yüzde 80'ini geçmediğini söyleyebiliriz. Yani işsizlik maaşı alınacak yılda asgari ücret kaç lira ise maaşınız onun yüzde 80'ini geçmez.
Buna göre, son dört aylık ortalama ücretin brüt yüzde 40’ı üzerinden ödeniyor. En düşük işsizlik maaşını asgari ücretlilerin aldığı miktar oluşturuyor. Örneğin asgari ücretli birisi 805.60 lira işsizlik maaşı alırken, son dört aylık brüt maaşı 3 bin lira olan kişiye bin 191 lira işsizlik maaşı ödeniyor.

PEKİ İŞSİZLİK MAAŞINDAN YARARLANMA ŞARTLARI NELERDİR?
 
– İyi niyet veya ahlak kurallarına aykırılık nedenleri olmayıp, çalışmaya yeterli olup da kusuru dışında işini kaybedenler,
– Son 3 yılda en az 600 gün ve son 120 günde kesintisiz işsizlik sigortası primi ödenmiş olanlar işsizlik maaşından yararlanıyor.

İŞSİZLİK MAAŞI ALMAK İÇİN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Dikkat edilmesi gereken noktalar ise şöyle;
Fesih tarihinden itibaren 30 gün içinde İŞKUR'a yazılı ya da elektronik ortamda başvuruda bulunulması gerekiyor. Yani mücbir sebepler dışında 30 gün içerisinde başvurulmaması halinde ise alınacak para düşüyor.
Ayrıca, son üç yıl içinde; 600 gün (900 – 1080) sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olanlara da 180 gün (240 – 300) süre ile işsizlik ödeneği veriliyor.
İşsizlik maaşına, https://www.turkiye.gov.tr/issizlik-odenegi-basvurusu adresine girip SSK sicil numaranızı yazdıktan sonra sisteme giriş yaparak süreci başlatabilirsiniz.
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Karamanın Hür sesi