E-SINAV SİSTEMİ KARAMANDA

GÜNDEM 6 Eylül 2018 15:34
Videoyu Aç E-SINAV SİSTEMİ KARAMANDA
A
a

Karaman’da İl Milli Eğitim Müdürü’nün katılımlarıyla ilk e-sınav gerçekleştirildi.
Karaman İl Milli Eğitim Müdürü Metin Kuntoğlu yapmış olduğu açıklamada ; Milli Eğitim bakanlığımızın başlatmış olduğu E-sınav projesini 4 ay önce Karaman’da tamamlandı.’’Karaman Merkezde Atatürk İlkokulunun son katı E-Sınav projesi için yeniden dizayn edildi. Salonda 20 kişi aynı anda ehliyet sınavlarını gözetmenler altında gerçekleştiriliyor. Sınav bitiminde çıktısını hemen alarak, yaptığı doğru, yanlışları ve sonuçları görebiliyorlar.  Aday sınavı kazanmış ise sürücü kursuna giderek direksiyon eğitimine gidiyor ’’ dedi.

E-SINAV NEDİR ?

MEB tarafından uygulanmaya başlayan E-sınav, elektronik ehliyet sınavıdır. Hem zamandan hem de masraftan kurtulmak için merkezi şekilde gerçekleşen ehliyet sınavı; elektronik ortama taşınmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleşen merkezi ehliyet yazılı sınavı aşamalı olarak e-sınav uygulaması ile sürücü adaylarına ulaşır.
Elektronik ortama taşınan ehliyet sınavının 2018 yılı sonuna kadar tüm Türkiye’ de uygulanacağı duyurulmuştur. Bundan bir süre öncesine kadar yapılan tüm sınavlar merkezi ehliyet sınavı şeklindeydi. Ancak son birkaç yıldır, Türkiye’ de pilot olarak seçilen şehirlerde elektronik ehliyet sınavı uygulanmaktadır.

Elektronik sınavı başvuru yapabilmek için başlıca koşul nedir?

Elektronik sınava başvuru yapabilmeniz için sürücü kursunun vereceği teorik eğitimi tamamlamanız gerekiyor. Eğitimi tamamladıktan sonra belirli merkezlerde sınava girebilirsiniz.

Berke GÜNAYDIN / Karaman Olay.com
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Karamanın Hür sesi