Koronavirüs hakkında en yaygın 7 efsane!

Kimi çevreler koronavirüs taşıyıcılarının sivri sinekler olduğunu düşünüyor, kimileri ise alkollü içkilerin hastalıktan koruyabileceğine inanıyor. İşte koronavirüs hakkındaki en yaygın 7 efsane...

Koronavirüs hakkında en yaygın 7 efsane!
Editör: Karaman Olay
15 Haziran 2020 - 09:34
Reklam

Kovid-19 hastalığına neden olan yeni tip koronavirüsün henüz yeterince incelenmemesi, çok sayıda gerçeği yansıtmayan iddia ve varsayıma yol açıyor.

1-) Soğuklardan korkuyor

Soğuk havalarda vücut ısısında bir değişiklik olmuyor ve organizmaya sızan koronavirüs ölmüyor. Tesadüfen yanınızdan geçen birinin talihsizce hapşırması ise enfeksiyondan yeni bir doz kapmamıza neden olur.

2-) Sıcak su dolu küvette yatmak kurtarır

Sıcak su dolu küvetler de koronavirüsü korkutamaz. Vücut içindeki ısı yine 36,6 olarak kalıyor. Aksine sıcak sulu küvet prosedürleri kalbe zarar verebilir ve yakabilir. Gerçek anlamda yardım edecek şey ellerin sıklıkla yıkanması ya da dezenfektan kullanımıdır.

3-) Sarımsak koruma sağlar

Sarımsak, azami fayda sağlamak için hazırlanmadan önce 10 dakika bekletilmelidir. Sarımsak basit bir gıda değil. Bir çok araştırma sarımsak kullanımının hastalanma sıklığını azaltığını gösteriyor. Aynı zamanda sarımsak bazı ilaçların verimliliğini düşürüyor. Koronavirüsü nasıl etkilediğinin ise araştırılması gerekiyor.

4-) Burnun içi yıkanmalı

Burun içinin tuz çözeltileri ile yıkanması akut solunum viral enfeksiyonlarda Rus dahiliyecilerin öneri listelerinde ‘must have’ (kesin kullanılmalı) olan bir madde. Dünya sağlık örgütünün bu konudaki görüşü ise farklı. Burnunuzu yıkasanız da yıkamasanız da enfeksiyondan kaçamazsınız.

5-) Alkol denenmiş bir çözümdür

Alkol içmek, vücuda sürmek çare değil. Kapı kollarına sürmek için ise dezenfektan, ispirtolu ıslak mendil ya da hidrojen peroksit kullanmak daha iyi olur.

6-) Antibiyotikler tedavi eder

Antibiyotik satın almayınız. Zira onlar virüsleri değil bakterileri öldürürler. Ayrıca koronavirüs enfeksiyonu vakaların yüzde 80’inde hafif geçiriliyor ve özel bir tedavi gerektirmiyor. Neden fazladan hap kullanasınız ki?

7-) Termal kameralar hastaları tespit ediyor

Termal kamera koronavirüs testi değil sadece ateşi yükselmiş olan kişileri saptıyor. Ateşin yükselmesine neyin neden olduğunu termal kamera bilmez. En önemlisi ise bu aygıtın semptomları olmayan hastaları göremiyor olmasıdır.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum