LPG fiyatları ucuzladı ! 95 kuruşluk indirim!

LPG’deki (otogaz) indirimin ardından fiyatlar, 2017 yılındaki seviyeye geriledi.

Reklam
LPG fiyatları ucuzladı ! 95 kuruşluk indirim!
02 Nisan 2020 - 23:17

 
Petrol Ürünleri İşverenleri Sendikası (PÜİS) Samsun Şube Başkanı Zafer Güler, LPG’deki (otogaz) indirimin ardından fiyatların 2017 yılındaki seviyeye gerilediğini belirtti. Güler, merkezdeki akaryakıt istasyonlarında satışların yüzde 60, şehirlerarası yollarda bulunan akaryakıt istasyonlarındaki satışların ise yüzde 75 azaldığını söyledi.
 
DÜNYA PİYASASINDA GERİLEDİ


 
Dünya piyasasında düşen petrol fiyatlarını Türkiye’de de düştü. Petrole gelen büyük düşüşler, LPG'ye de yansıdı.  LPG’de yapılan 95 kuruşluk indirimin ardından Samsun ve Amasya’da LPG’nin litre tavan fiyatının 3,17’ye düştüğünü belirten PÜİS Samsun Şube Başkanı Zafer Güler, bu indirimlere rağmen koronavirüsü nedeniyle akaryakıt satışlarının merkez istasyonlarda yüzde 60, şehirlerarası istasyonlarda ise yüzde 75 azaldığını söyledi.
 
LPG'YE 95 KURUŞLUK İNDİRİM
 
Başkan Güler, “Amerika ve Rusya petrol ve gaz fiyatları konusunda konuşmaya devam ediliyor. Rusya ile Amerika bir kontak kurabilirse fiyatlar yükselebilir. Ülkemizde olduğu gibi dünyanın genelinde tüketimde büyük düşüş yaşanıyor. Talep olacak ki arz da olabilsin. Benzin fiyatlarının Pazartesi gününe kadar yapılması beklenen 15 kuruşluk indirimin ardından daha da düşeceğini zannetmiyorum. LPG’ye de 95 kuruşluk büyük bir indirim geldi ancak sahada gezebilecek araç sayısı oldukça azaldı. Herkes evlerine çekildi. LPG’de böyle bir indirim yakın zaman diliminde görülmedi. Samsun ve Amasya’da merkezlerde Mart ayı sonu itibarıyla satışlar yüzde 40’a düştü. Yani yüzde 60’lık azalma gözleniyor” dedi.

 
DAĞITICI FİRMALAR ENDİŞELİ 
 
Güler, “Şu andaki LPG’yi 2017 yılından Ocak-Eylül ayları arasındaki fiyatlarda satıyoruz. Şu anda LPG tavan fiyatı 3,17 TL’den satılıyor. Merkezlerdeki akaryakıt satışlarında yüzde 60 kayıp yaşanırken, şehirlerarası yollarda bulunan akaryakıt istasyonlarındaki satışlardaki düşüş ise yüzde 75 oranında oldu. Şehirlerarası trafik bir hayli durduğu için şehirlerarasında bulunan akaryakıt istasyonlarının kaybı daha fazla oluyor. Şu anda dağıtıcı firmalar da endişeli, otomotiv firmaları da aynı endişeyi yaşıyor” şeklinde konuştu.
 
 

Reklam

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Reklam