Gezende Barajında Balık Katliamı Devam Ediyor

KARAMAN | Ermenek ile MERSİN | Gülnar İlçeleri sınırlarında bulunan Gezende Barajı’nda Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığı 4/1 Tebliğ gereği yıl boyu yasak olmasına rağmen yöre halkı tarafından Misina Ağlarla Balık katliamı yapılmaya devam ediyor.

Reklam
Gezende Barajında Balık Katliamı Devam Ediyor
21 Nisan 2019 - 20:38
Reklam

Balıkların üreme dönemi olması sebebiyle Sazangiller Familyasında Amatör Amaçlı avcılığın da yasak olduğu bu günlerde; bölgeye Alabalık avı için giden Amatör Olta Balıkçıları durumdan çok rahatsız.
 
Amatör Olta Balıkçıları konuyu ilgili Kurumlara bir çok kez dile getirmesine rağmen yıllardır; yörede ikamet eden vatandaşların Bot, Tekne ve Kayıklarla suya açılarak ağ seren kişilere hiçbir yaptırım uygulanmadığını, balık neslinin yok olma tehdidi ile karşı karşıya olduğunu dile getiriyorlar. Ağlarla yakalanan balıkların köylerde satıldığını, Baraj’da görev yapan özel güvenlik görevlilerinin de buna göz yumduğunu belirtiyorlar.
 
Gezende Barajı’nda Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığı yıl boyu yasak kapsamında olup, Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığı Sazangiller Familyasında 15 Mart – 15 Haziran tarihleri arasında yasaktır. Gezende Barajı’nda Amatör Amaçlı Olta ile Gökkuşağı Alabalığı avı ise yıl boyunca serbesttir. Baraj Gölü’nde Sazan, Siraz ve Alabalık türleri yaşam sürmekte olup, ayrıca kafeslerde Alabalık üretimi de yapılmaktadır.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Necip.bezmez
  1 yıl önce
  Gezende.barajinda.yillardir.katliam.yapan.o.yorehalkidir.....avcilar.koyu.13.hane.hepsinin.sandallarla.germeaglarlaticariamacli.balik.avciligi.yapilmaktadir
 • Eyüp reis
  1 yıl önce
  Yıllarca uğraştım 2 yıldır gitmiyorum sağolsun konya dernek başkanı ilhan abim çok emek veriyor sonuna kadar yanındayım ordaki bohcaciliktir bitmesi lazim çok ağ cektitdik sağolsun komutanlarimiz tam destek verdi fakatttf bitmediler
Reklam