Yeni Bekçi alımı ne zaman?

8 bin bekçinin alım süreci devam ederken, bekçi olmayı isteyen adaylar, yeni bekçilik alımlarının ne zaman olduğunu merak ediyordu. işte bekçilik yeni ilanı ne zaman? Şartları neler?

Reklam
Yeni Bekçi alımı ne zaman?
21 Temmuz 2019 - 16:09 - Güncelleme: 21 Temmuz 2019 - 16:24

YENİ BEKÇİ ALIMI YAPILACAK MI?

çişleri Bakanlığı 'nın 2019 yılında 8 bin 187 bekçi alımı için başvuruları aldı. Alınan bu bekçilerin 8 bini il merkezlerinde ve ilçelerde, 187 'si ise Ankara ve İstanbul 'da köylere alındı. Köylere bekçi alımı sadece Ankara ve İstanbul şehirleri için yapıldı. İçişleri 'nden yapılan açıklamada diğer şehirlerin köylerine de bekçi alımı yapılacağına yer verildi.


KAÇ KİŞİ ALINACAK? 

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada alım sayısına yer verilmedi. Sayı, 8 bin bekçi alımı süreci sona erdikten sonra belli olacak.

BAŞVURU ŞARTLARI ESNEK TUTULUR MU?

Bekçi alımında adaylar, askerlik , mezuniyet ve yaş şartının değişmesini istiyor. Ancak 8 bin bekçi alımı için 280 bin kişi başvuru yaptı. Başvuru sayısının çok olması nedeniyle de yazılı sınav geçtiğimiz yıl yapılan sınava oranla biraz daha zor oldu. Çok sayıda aday, yazılı sınavda zorlandığını , barajı geçemeyeceğini ifade ediyor. Bakan Soylu , geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada,  alımlara oldukça fazla başvurunun olduğu, şartları esnetmeleri durumunda daha da fazla sayıda adayın başvuru yapacağını söyledi. Fazla başvuru olmasında da seçim aşamalarının çok uzun sürdüğünü söyleyen Bakan Soylu, bu nedenle şartların esnetilemeyeceğini söyledi.

YENİ BEKÇİLİK İLANI NE ZAMAN?

8 bin 187  bekçi alımında süreç sona ermeden yeni ilan gelmeyecek. Yazılı sınavdan sonra seçim aşamaları olacak. Önce spor daha sonra sözlü mülakata alınacak adaylar EGM bünyesinde bekçi olmak için son olarak eğitime alınacak. Adayların mülakat aşamalarına alınması, sonuçların açıklanması adayların eğitime alınması aşamaları hesaba katıldığında yeni bekçi alımı ilanının 2020 yılının ilk ayında gelmesi bekleniyor.  2020 yılında yapılacak alımla İllere ve Ankara ile İstanbul dışındaki köylere de alım yapılacak. 


 

Reklam

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Reklam