Yaya Geçitlerinde Kırmızı Çizgi Uygulaması Başladı

İçişleri Bakanlığı tarafından yayaların geçiş üstünlüğüne vurgu yapan kırmızı çizgi uygulaması hayata geçirildi.

Yaya Geçitlerinde Kırmızı Çizgi Uygulaması Başladı
Editör: Karaman Olay
30 Mart 2021 - 15:32
Yaya geçitlerinde önceliğin yayalarda olduğunu belirten farkındalık çalışmaları kapsamında İçişleri Bakanlığı tarafından 30 Mart tarihi itibariyle hayata geçirilen “Yayalar Kırmızı Çizgimiz” uygulaması ile birlikte Trafik ışıklarının olmadığı yaya geçitlerindeki orta şeritler sembolik olarak kırmızıya boyanarak uygulama hayata geçirildi.

Trafikte önceliğin yayalara ait olduğu vurgusunun yapıldığı ve farkındalık oluşturmayı amaçlayan uygulama kapsamında İsmetpaşa Caddesi üzerinde trafik ışıklarının bulunmadığı yaya geçidindeki orta şeridi kırmızı renge boyayarak uygulamaya destek veren Vali Mehmet Alpaslan Işık, İçişleri Bakanlığı tarafından 2019 yılında trafikte öncelik yayaların sloganı adı altında kampanya başlatıldığını belirterek 2021 yılı içerisinde başlatılan ve trafikte yaya önceliğini esas alan “Yayalar Kırmızı Çizgimiz” kampanyası ile bu farkındalık çalışmalarının devam ettirildiğini söyledi. ilimiz de uygulama kapsamında trafik ve emniyetten sorumlu 245 görevli tarafından şu anda yaya geçitlerinde kontrollerin yapıldığını ifade eden Vali Işık, yapılan bu çalışma ve uygulamalarla farkındalık oluşturularak “Kırmızı Çizgimiz Yaya Önceliğidir” sloganının tüm Türkiye genelinde yerleştirilmeye çalışıldığını söyledi.

Önceliğin yayaya olduğu yazılı pankartlar taşıyan minik öğrencilerin de katıldığı uygulama çerçevesinde Vali Işık, daha sonra yoldan geçen araç sürücülerine el broşürleri dağıtarak sürücülerden trafikte önceliğin yayalara ait olduğu gerçeğini göz ardı etmeden kurallara uymalarını istedi.
Okul öğrencileri ile birlikte yaya geçitlerinden yürüyerek uygulamayı sürdüren Vali Işık, taşıdıkları pankartlarla uygulamaya destek veren minik öğrencilere kırmızı düdük ve kitap hediye etti.


30 Mart 2021 Salı günü gerçekleştirilen etkinliğe Vali Işık’ın yanı sıra Vali Yardımcısı Kamuran Mustafa Ballı, İl Emniyet Müdürü Ayhan Taş, İl Jandarma Komutanı İsmail Şahin, kurum müdürleri, öğrenciler ve basın mensupları katıldı.


 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum