Reklam

Türkiye'nin yerli otomobili görücüye çıktı!

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG), Bilişim Vadisi'ndeki "Yeniliğe Yolculuk" buluşmasında, Türkiye'nin yerli otomobilini Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla tanıttı.

Reklam
Türkiye'nin yerli otomobili görücüye çıktı!
28 Aralık 2019 - 09:53

Tasarımı, motoru, fiyatı ve ismi sır gibi saklanan bu milli proje, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katıldığı törenle kamuoyu ile paylaşıldı. Geçtiğimiz günlerde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'nun (TOGG) geliştirdiği yerli araca ilişkin ilk görüntüler paylaşılmış ve büyük bir heyecan oluşmuştu. O günden bu yana da, TOGG Twitter hesabından yerli otomobilin tasarımı hakkında çeşitli fotoğraflar ve video paylaşımı yapıldı.
 
 


Ferrari ve Lamborghini'nin de tasarımcısı olarak bilinen İtalyan Pininfarina'nın bu projede de tasarım imzası bulunuyor. Türkiye'nin ilk yerli otomobili Devrim'in yanı sıra Türkiye'nin Otomobili'ne ait modüler ve elektrik güç ünitesi de tören alanında sergileniyor.
 

 
 
"Devrim otomobilinin önünü kestiler"


Yerli otomobilin tanıtım töreninde Cumhurbaşkanı Erdoğan da önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan; "Kaybettiğimiz 65 yılın hesabını sormayı da milletimize bırakıyoruz. Devrim otomobilinin önünü kestiler ama devrin otomobilinin önünü kesemeyecekler." dedi.
 

 
"1,5 milyonun üzerinde bir üretim seviyesine çıkardık"


Yıllardır Türkiye'nin kendi otomobilini üretmesi gerektiğini söylediğini belirten Erdoğan; "Bizim montajcılıktan çok daha iyisine layık olduğumuzu dile getiriyorum. Ülkemizi, 350 bini bile bulmayan otomotiv üretim potansiyelinden 1,5 milyonun üzerinde bir üretim seviyesine çıkardık. Bu sektördeki ihracatımız 32 milyar dolara ulaştı. Ama maalesef, kendi otomobilimizi üretme çabalarımızda uzun süre netice alamadık. Bu konuda birçok adım attık, girişimde bulunduk. Bizim hayalimiz; tüm hakları ülkemize ait olan, tasarımcılarımızın ve mühendislerimizin emekleriyle yoğrulan, milli teknolojilerle üretilen, dünyaya adımızı duyuracak bir otomobile sahip olmaktı. Bunun için bir babayiğit arıyorduk. Nihayetinde, milletimizin bu hayaline gönül veren, elini taşın altına koyan babayiğitler ortaya çıktı ve Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'nu kurdu." diye konuştu.
 
 
 
"Burası Türkiye'nin Bilişim Vadisi"

Sessiz ama derinden gidildiğini söyleyen Erdoğan; "İşte bugün ön gösterim araçlarını, tam da 2 sene önce söz verdiğimiz gibi, ilk kez sizlerle paylaşıyoruz. Tabii içinde bulunduğumuz bu mekânı da özellikle seçtik. Burası Türkiye'nin Bilişim Vadisi. Burası Türkiye'nin yarınlarını şekillendirecek teknoloji üssü. Aslında biz bu tarihi günde iki mega projeyi aynı anda hayata geçiriyoruz. Hem Bilişim Vadimizin resmi açılışını gerçekleştiriyor, hem de otomobilimizin ön gösterim araçlarını sizlerle paylaşıyoruz. Bu vesileyle Sanayi ve Teknoloji Bakanımız ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği başta olmak üzere Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'nun tüm üyelerine, projede emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum." şeklinde konuştu.
 
 

Necmettin Erbakan'ı yad etti
 
Daha önceki uçak, silah, motor projelerinin sürdürülmesi halinde de bugün Türkiye'nin bambaşka bir yerde bulunacağını belirten Erdoğan; "Gümüş Motor teşebbüsünden 65 yıl sonra hala motorumuzu kendimiz üretemiyor olmanın sancılarını çekiyoruz. Bu vesileyle, ülkemizin ilk motor fabrikası teşebbüsünü başlatan, sanayileşme fikrinin yılmaz savunucusu Necmettin Erbakan hocamızı da rahmetle, minnetle yad ediyorum. İnşallah farklı kurumlarımız nezdinde başlattığımız projelerimiz sonuçlandığında, birkaç yıl içinde her türlü ihtiyacımızı karşılayacak şekilde, motor meselesini de kökten çözmüş olacağız. Kaybettiğimiz 65 yılın hesabını sormayı da milletimize bırakıyoruz." dedi.
 

 
2022'de ilk araç banttan çıkacak

TOBB ve TOGG Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da açıklamalar yaparak; "2020’de marka tanıtımını 2021 de fabrika açılışı 2022’de ilk araç banttan çıkacak. Ezberleri bozacağız. Türkiye’nin otomobili 4 alanda devrim yapıyor. Bunlardan ilki işbirliği modelimiz. Farklı sektörden babyiğitleri aynı masaya topladık." diye konuştu.
 
 
 

Reklam

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Reklam