Reklam

Sürücüler bu habere dikkat!

İstanbul'da yaşanan trafik kazalarının ardından İçişleri Bakanlığı ticari araç sürücülerinin psikoteknik testine girerek rapor alması zorunlu hal getirildi.

Reklam
Sürücüler bu habere dikkat!
16 Kasım 2019 - 14:50

1 Aralık itibari ile rapor almayan araç sahiplerine 855 lira, sürücülere ise 283 lira cezai işlem uygulanacak.
 
Trafik kazalarını en alt seviyeye düşürmek, trafikte sinir kontrolünün sağlanması sürücünün trafiğe çıktığı andan itibaren hafıza, hız kontrolü ve saldırganlık gibi durumlarda davranış ve tepkilerini ölçmek için uygulanılan psikoteknik testi, ticari araç sürücülerine zorunlu hale geldi. 
 


Testin öneminden bahseden Trafik Güvenliği ve Psikoteknik Merkezleri Dernek Başkanı Cengizhan Kutlu “Kurtuluş Savaşında verdiğimiz can kadar, trafik kazalarında kayıp verdik. Trafik kazalarındaki insan kaynaklı trafik kazalarını minimize ederek, insan kaybının en düşük seviyede olmasını hedefliyoruz.” diyerek psikoteknik testin öneminden bahsetti.
 
RAPORU OLMAYAN SÜRÜCÜLERE AĞIR CEZA
 
İnsan unsuru nedeniyle meydana gelen kazaların minimize edilmesi için tüm sürücülerin psikoteknik testten geçmesi gerektiğini söyleyen Kutlu, “Tüm sürücü belgesi alacak insanlar için psikoteknik testinden geçmesiyle ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Ancak şuanda sadece ticari araç kullanan sürücüler bu teste tabiler.
 

İçişleri Bakanlığımızın son genelgesinde, 1 Aralık 2019 tarihinden itibaren psikoteknik test raporu olmayan araç sahiplerine 885 lira, sürücülere ise 283 lira cezai işlem uygulanacak. Sürücüler bu cezadan etkilenmemek için mutlaka psikoteknik testini almaları gerekiyor.

1 Aralıktan itibaren psikoteknik test raporu olmayan ticari araç sürücüleri hiçbir şekilde araç kullanamayacaklar.” İfadesinde bulundu.
 
 
 

 

Reklam

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Reklam