SOĞAN FİYATLARI UÇUŞA GEÇTİ

10 gün önceki “Soğan Ocak’ta 10 liraya çıkabilir” öngörüsü gerçeğe dönmeye başladı. Geçtiğimiz hafta 2.5 TL’den satılan soğanın fiyatı 4 TL’ye çıktı.

Reklam
SOĞAN FİYATLARI UÇUŞA GEÇTİ
11 Kasım 2018 - 13:14

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Ekim sonunda yaptığı açıklamada, Ağustos ve Eylül aylarında üreticiden 1-2 liraya alınan soğanın yüzde 80’inin depolarda çürüdüğünü ve fiyatların Ocak ayında 10 liraya çıkacağı açıklamasında bulunmuştu. Çandır’ın öngörüsü gerçek olmaya başladı. Geçtiğimiz hafta soğanın yüzde 40’ında ortaya çıkan hastalık fiyatlara da yansıdı. Depolarda çürüyen kuru soğanlar, rekoltenin düşmesiyle birlikte fiyatını neredeyse ikiye katladı. Perakende olarak 2,5 liradan satılan kuru soğanın fiyatı 4 TL’ye kadar yükseldi. Fiyattaki artışa en büyük sebep hastalık sonrası ürün azalması olarak gösterilirken, Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan duruma çözüm bulunması gerektiğini söyledi.
 
“BAKANLIĞIN MÜDAHALE ETMESİ GEREKİYOR”
 


Soğandaki durumun arz ve taleple doğrudan ilişkili olduğuna dikkati çeken Tavşan, “Piyasaya iç tüketim ve dış ticaretin talep ettiği kadar ürünü sunmamız gerekiyor. Bu dengede bir bozulma olduğu zaman fiyatların yükselmesine veya düşmesine mani olmak çok zor” dedi.
 
Bu yıl soğan ve patateste bir çeşit hastalık bulunduğunu belirten Tavşan, hastalık sonrası yeterli rekoltenin oluşmadığını ifade ederek, depolardaki malların tehlikede olduğunun sinyalini vererek, “Herhangi bir suni yükseltme konusu varsa bakanlığımızın bu konuda yetkisi var ve müdahale eder diye düşünüyorum” diye konuştu.
 
“KOLAY GEÇECEĞE BENZEMİYOR”
 

Soğanın fiyatının geçtiğimiz en hafta 2,5 lira olduğunu anımsatan Tavşan, “Bir anda böyle bir yükselme oldu. İnşallah spekülatiftir ve bir an önce geçer ama öyle gözüküyor ki kolay geçeceğe benzemiyor. Tedbir almak lazım. Gerekirse tabi ithalat da yapılabilir veya ihracat bazı ürünlerde kısıtlamaya gidebilir. Başka çare yok. Çünkü tüketiciyi korumak zorundayız” ifadelerini kullandı.

Reklam

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Reklam