Sirte ve Cufra için eller tetikte

Türkiye destekli Trablus hükûmeti, Sirte ve Cufra’yı almak için hazırlık yaparken, operasyonun başlamasının an meselesi olduğu belirtiliyor.

Sirte ve Cufra için eller tetikte
Editör: Karaman Olay
07 Temmuz 2020 - 17:20
Reklam
Bir taraftan ateşkes isteyen diğer taraftan saldırıları sürdüren darbeci Hafter ve destekçilerinin Vatiyye Hava Üssüne yönelik saldırısı Libya'daki gerilimi yükseltti. Sahada askerî üstünlüğü sağlayan Türkiye destekli Trablus hükûmeti, bir süredir stratejik açıdan önemli Sirte ve Cufra'yı Hafter güçlerinden almak için hazırlık yaparken, askerî operasyonun başlamasının an meselesi olduğu belirtiliyor.

Edinilen bilgiye göre Libya, meşru güçleri eller tetikte beklerken geçtiğimiz hafta Millî Savunma Bakanı Hulûsi Akar ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'in Trablus ziyareti sırasında bu hazırlıklar gözden geçirildi. Harekâtın her an başlayabileceği ifade ediliyor. Ulusal Mutabakat Hükûmeti (UMH), Trablus başta olmak üzere şu ana kadar kritik bölgelerde kontrolü sağladı. Meşru hükûmetin bir sonraki hedefleri arasında stratejik konumuyla öne çıkan, petrol yataklarının bulunduğu Sirte ile ülkenin merkezinde yer alan Cufra bölgesi bulunuyor. Başkent Trablus'un 650 kilometre güneydoğusunda yer alan Cufra, Hafter milislerinin işgalindeki stratejik Cufra Askerî Hava Üssüne de ev sahipliği yapıyor. Hafter'e uluslararası destekçilerinin gönderdiği askerî takviyeler de buradan yapılarak cephelere taşınıyor.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum