Reklam

Patlıcanın faydaları nelerdir? Patlıcanın vücuda yararı var mı?

Patlıcanın vitamin ve mineral konusundan oldukça geniştir. C vitamini, K vitamini, B6 vitamini, tiamin, niasin, magnezyum, manganez, fosfor, bakır, lif, folik asit, potasyum ve birçok mineral ve vitamin bulunmaktadır. Peki, patlıcanın faydaları nelerdir? Merak ettiğiniz tüm bilgiler...

Reklam
Patlıcanın faydaları nelerdir? Patlıcanın vücuda yararı var mı?
16 Ekim 2019 - 11:22

 
PATLICANIN FAYDALARI 

Patlıcanın sağlık açısından faydalarından bazıları şunlardır: 


Kalp sağlığını geliştirir

Patlıcandaki lif, sindirim sürecine yardımcı olmakla birlikte daha fazlasını yapmaktadır. Ayrıca kalp sağlığını iyileştirmede yardımcı olur. Bunun sebebi ise, liflerin, sindirim sistemimizin safrasıyla bağlanarak vücudumuzun emdiği kolesterol miktarını düşürmektedir. 

Kansere karşı koruyucu 

Antioksidanlar, insan vücudunun kanser gibi hastalıklara ve diğer birçok potansiyel enfeksiyonlara karşı savaşmaktadır. Patlıcanın birçok faydalarından biri de, antioksidan olan manganez içermesidir. Manganez gibi yüksek seviyede antioksidanların bulunması, organlarımızın korunmasına yardımcı olmaktadır. 
Anemiyi önler 

Beslenmenizde yeterli düzeyde demir alamamak sağlığınız için tehlikeli olabilir. Bu durumlarda, demir eksikliği, vücudunuzda oksijen taşımak için yeterli sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin bulunmamasından dolayı yorgunluk ve halsizlik hissi anemiye yol açar. Patlıcan gibi tükettiğimiz yiyecekler, kansızlık gibi sağlık koşullarıyla savaşmaya yardımcı olur. 

Beyin fonksiyonunu artırır 


Patlıcan, zihinsel sağlığı da geliştirdiği bilinen, bitkisel besinler adı verilen kimyasallar bakımından oldukça zengindir. Bu fayda, vücutta ve beyinde kan akışının artmasında bir etmendir. Bu etmen sayesinde beyine kan iletilerek, sinirsel yolları gelişmeye ve hafızayı güçlendirmede yardımcı olur. 

Sindirime yardım

 Patlıcan; diğer sebzeler gibi, dengeli bir beslenmede gerekli element olan iyet lifi kaynağıdır. Lif, gastrointestinal sağlık için olduğu kadar bağırsak kanseri için de önemli rol oynar. Böylece dışkıyı toplar ve sindirim kanalından daha kolay geçmesini sağlar. Ayrıca, lif besinlerin emilimini ve gıdaların işlenmesini kolaylaştıran mide suyunun salgılanmasında uyarır. 

Kemik sağlığını geliştirir 

Patlıcan, osteoproz ve kemik bozulması riski yüksek düzeyde olan insanlar için çok önemlidir. Bunun sebebi ise; patlıcan ve birçok bitkiye renk veren fenolik bileşikler içermektedir. Ayrıca, patlıcanlar kemik sağlığı ve genel dayanıma bütünleyici bir katkı olarak çok miktarda demir ve kalsiyum içermektedir.
 
 

Reklam

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Reklam