MADEN İŞÇİLERİNE CHP VE İYİ PARTİLİ VEKİLLERDEN DESTEK

CHP ve İYİ Partili vekillerden bir yıldır ücretlerini alamayan maden işçilerine destek

MADEN İŞÇİLERİNE CHP VE İYİ PARTİLİ VEKİLLERDEN DESTEK
Editör: Karaman Olay
11 Eylül 2020 - 15:59
Reklam

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP Karaman Milletvekili İsmail Atakan Ünver, İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş ve İYİ parti Mersin Milletvekili Behiç Çelik Karaman’ın Ermenek ilçesinde 13 aydır maaşlarını alamadıkları için eylem başlatan maden işçileri ile bir araya geldi. Burada yetkililere seslenen CHP’li Ağbaba, “Burada insanlar emek vererek alın teri ile çoluğuna çocuğuna ve evine ekmek götürebilmek için çalıştı. Burada kimse sorumluluktan kaçamaz. Bu sorumluluk bu ülkeyi yönetenlerindir” dedi. İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, ise “Maden işçilerimizin feryadını sağır sultan duydu ama iktidar duymadı. Onların fakirle ve emekçi ile işleri yok. Onlar beş müteahhidin peşinde soygun düzenlerine devam edecekler”  ifadelerini kullandı.
 
Karaman’ın  Ermenek ilçesinde Cenne 1 No’lu Maden Ocağı’nda 13 aydır maaş almayan işçilerin direnişi 12 gündür sürerken, aynı işverene ait bir başka maden ocağında da  7 aydır maaşını alamadıklarını belirten yaklaşık 59 işçi 3 gün önce eylem başlatmıştı.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP Karaman Milletvekili İsmail Atakan Ünver, İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş ve İYİ Parti Mersin Milletvekili Behiç Çelik Karaman’ın Ermenek ilçesine gelerek maden işçilerine destek verdi.“BURADA BÜYÜK BİR MAĞDURİYET VAR”

Burada maden işçileri ve ailelerine konuşan Veli Ağbaba şunları söyledi; “Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla buraya geldik. Anayasa göre madenler devredilemez ve devletindir. Maalesef anayasanın sağında solundan dolanarak burada milletin öz malı bir öze şirkete veriliyor. Şimdi bu madeni yönetenler ortada yok. Burada büyük bir mağduriyet var. Burada sizin derdinizi Millet İttifakı olarak sesiniz duyurmak bizim şeref borcumuz. Burası kimsenin babasının çiftliği değil. Burada insanlar emek vererek alın teri ile çoluğuna çocuğuna ve evine ekmek götürebilmek için çalıştı. Burada kimse sorumluluktan kaçamaz. Bu sorumluluk bu ülkeyi yönetenlerindir. Soma ve Ermenek’te yaşadınız. Sizin haklarınızı sonuna kadar savunacağımızı bilmenizi istiyoruz. Sizin yanınızda olduğumuzu bilin. Bu zulmü size yaşatanların Allah belasını versin”

“ONLARIN FAKİRLE EMEKÇİYLE İŞLERİ YOK”


İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, ise yaptığı konuşmada şunlara değindi;  “Siz buraya çalışmak ve üretmek için gelip çalıştınız. Ama bir gün size gelip ‘maaşlarınız ve sosyal haklarınız yok’ dediler. Kötü çalışma koşulları altında köle muamelesi gördünüz. Şimdi bu köleliğe itiraz ediyor ve haklarımızı verin diyorsunuz. Siz haklı taleplerinizi dillendirirken maalesef yanınızda devletinizi yönetenler yok. Şimdi buraları özel işletmeye verenler, bu yetkiyi verdikten sonra çalışan işçisinin hakkını sömürenleri görmezden gelme hakkına sahip değil. Size burada haklarını vermeyen maden sahiplerine karşı seslerini yükseltmeyen devlet yöneticileri sorumludur. Maden işçilerimizin feryadını sağır sultan duydu ama iktidar duymadı. Onların fakirle ve emekçi ile işleri yok. Onlar beş müteahhidin peşinde soygun düzenlerine devam edecekler”
 
Karaman CHP Milletvekili İsmail Atakan Ünver ve İYİ Parti Mersin Milletvekili Behiç Çelik de işçilere haklarını alıncaya kadar destek vereceklerinin sözünü verdi.

“BİZİMLE İKTİDARDAN KİMSE GÖRÜŞMEDİ”


Maden şirketinin parası yok gerekçesiyle işçilerin haklarının verilmediğini belirten Bağımsız Maden İşçileri Sendikası yetkilisi ise “Arkadaşlarımızın elinde mahkeme kararları var. Aylardır paralarımız ‘para yok’ denilerek verilmiyor. Parası olmayan birisi yeraltı kaynaklarını nasıl işletebilir? Şu an burada yaklaşık 45’e yakın mağdur arkadaşımız var. Diğer ocakta’da mağdur olan 59 arkadaşımızla birlikte 100 kişiyi aşkın arkadaşımız var. Arkadaşlarımızın en büyük isteği adalet ve insanca yaşamak. Hükümet tarafından birçok kişi ile de iletişime geçtik ama hala bizimle görüşmediler” dedi
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum