Reklam

KORONAVİRÜS NEDENİYLE ALINAN EKONOMİK TEDBİRLER

Karaman Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği başkanı Bayram UYSAL, “ÇİN’in wuhan kentinde başlayıp, tüm dünyayı çığ gibi saran ve hızla yayılan Koronavirüs (Covid-19) virüsü nedeniyle tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de tedbirler alınmış Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip ERDOĞAN başkanlığında 18.03.2020 tarihinde toplantı yapılmıştır.

Reklam
KORONAVİRÜS NEDENİYLE ALINAN EKONOMİK TEDBİRLER
19 Mart 2020 - 16:33

Sayın Cumhurbaşkanımız toplantı sonrasında uygulanacak ekonomik tedbirlerle ilgili açıklamalarda bulunmuştur. Buna göre esnaf ve sanatkarlarımızı da yakından ilgilendiren açıklamalar şöyledir: Ekonomik İstikrar Kalkanı adını verdiğimiz bir paketle, KOVİD-19 salgınının etkilerini azaltmak için toplamda 100 milyar liralık bir kaynak setini devreye alınmıştır. Bu çerçevede devreye sokulacak tedbirler şunlardır:
 
1-     1 - Perakende, AVM, Demir-Çelik, Otomotiv, Lojistik-Ulaşım, Sinema-Tiyatro, Konaklama, Yiyecek-İçecek, Tekstil-Konfeksiyon ve Etkinlik-Organizayon sektörleri için Muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primlerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ödemeleri 6’şar ay ertelenmiştir.


2 -  Konaklama vergisini Kasım ayına kadar uygulanmayacak.

3-   Otel kiralamalarına ilişkin irtifak hakkı bedelleri ve hasılat payı ödemeleri Nisan, Mayıs ve Haziran ayları için 6 ay süreyle ertelenmiştir.

4- İç havayolu taşımacılığında 3 ay süreyle KDV oranını yüzde 18’den yüzde 1’e indirilmiştir.

5-   KOVİD-19 salgınıyla ilgili tedbirlerden etkilendiği için nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemelerini asgari 3 ay öteleyecek ve gerektiğinde bunlara ilave finansman desteği sağlanacaktır.

6-  Bu dönemde işlerinin olumsuz etkilendiğini beyan ederek talepte bulunan esnaf ve sanatkârların Halkbank’a olan kredi borçlarını, Nisan, Mayıs ve Haziran anapara ve faiz ödemeleri 3 ay süreyle ve faizsiz olarak ertelenecektir.

 7-  Kredi Garanti Fonu limitini 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkartacak, kredilerde önceliği gelişmelerden olumsuz etkilendiği için likidite ihtiyacı oluşan ve teminat açığı bulunan firmalar ile KOBİ’lere verilecektir.

8-  Vatandaşlarımız için uygun ve avantajlı şartlarda sosyal amaçlı kredi paketleri devreye alınması teşvik edilecektir.

9-  Virüsün yayılmasına karşı alınan tedbirlerin etkisiyle Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında temerrüde düşen firmaların kredi siciline “mücbir sebep” notu düşülmesi sağlanacaktır.
 
10-  En düşük emekli maaşı 1.500 liraya yükseltilecektir.
 
11-  Emeklilerin bayram ikramiyesi Nisan ayı başında ödenecektir.
 
 
 

Reklam

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Reklam