Reklam

Kore'nin 'yapay güneşi' dünya rekoru kırdı

Küresel ısınmaya neden olan konvansiyonel yöntemlerin yerini alması beklenen temiz enerji kaynağı nükleer füzyon üzerindeki çalışmalar hızla devam ediyor. Bu alanda çalışmalarını artıran Güney Kore’de yapay güneş olarak da anılan KSTAR (Korean Superconducting Tokamak Advanced Research) isimli sistem dünya rekoru kırdı. KSTAR 100 milyon santigrat derecenin üzerinde 20 saniyeden fazla çalışmayı başarabilen ilk füzyon oldu. […]

Kore'nin 'yapay güneşi' dünya rekoru kırdı
Editör: Karaman Olay
06 Ocak 2021 - 13:06
Reklam

Küresel ısınmaya neden olan konvansiyonel yöntemlerin yerini alması beklenen temiz enerji kaynağı nükleer füzyon üzerindeki çalışmalar hızla devam ediyor. Bu alanda çalışmalarını artıran Güney Kore'de yapay güneş olarak da anılan KSTAR (Korean Superconducting Tokamak Advanced Research) isimli sistem dünya rekoru kırdı.

KSTAR 100 milyon santigrat derecenin üzerinde 20 saniyeden fazla çalışmayı başarabilen ilk füzyon oldu. 2 yıl önce gerçekleştirilen deneylerde KSTAR, 100 milyon santigrat derece üzerinde sadece 1.5 saniye çalışabilmişti.

Hala test aşamasında olan KSTAR, kullanıma girdiğinde güneşte meydana gelen füzyon reaksiyonlarını taklit edip bu sayede enerji sunacak.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum