Reklam

Kıdem tazminatı değişiyor!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 2 milyona yakın işvereni ve 15 milyon civarında işçiyi ilgilendiren kıdem tazminatı ile ilgili flaş açıklamalarda bulundu. Kıdem tazminatında ne kadar kesinti yapılacak? Kıdem tazminatı nasıl alabilirim? İşte detaylar...

Reklam
Kıdem tazminatı değişiyor!
11 Nisan 2019 - 15:01 - Güncelleme: 11 Nisan 2019 - 15:06

 
Bakan Albayrak, dün 2019 yılı yeni ekonomi programı adımları konusunda flaş açıklamalarda bulundu. Bakan Albayrak kıdem tazminatı reformunun gerçekleştirileceğini ifade etti. Albayrak, bireysel emeklilik sistemi (BES) ile entegre kıdem tazminatı fonu kurulacağını söyledi.
Habertürk yazarı Ahmet Kıvanç kıdem tazminatı ile ilgili merak edilenleri 8 başlık altında topladı.  İşte kıdem tazminatı hakkında merak edilenler:


FONA NE KADAR KESİNTİ YAPILACAK?

Mevcut sistemde bir yıllık çalışmaya karşılık 30 günlük ücret tutarında kıdem tazminatı ödeniyor. Kıdem tazminatı fonu kurulduğunda fona işçi ve işveren payı olarak ne kadar kesinti yapılacağı, fonla ilgili tartışma konularının başında geliyor. İşçi tarafı 30 günlük ücretin karşılığı olan kıdem tazminatının aynen devam edebilmesi için fona yüzde 8.3 oranında prim yatırılması gerektiğini savunuyor. İşveren tarafı, oran telaffuz etmemekle birlikte prim tutarının olabildiğince düşük belirlenmesini, çünkü fona yatırılan paranın nemalanacağının da dikkate alınması gerektiğini iddia ediyor.

FON SİSTEMİ TÜM İŞÇİLERE Mİ UYGULANACAK?

Daha önce gündeme gelen yasa taslaklarında, mevcut işçilerin çalışmaya devam ettikleri süre boyunca mevcut sistemde kalması öngörüldü. Fon yürürlüğe girdikten sonra yeni işçilerin bu sisteme tabi olması düşünülüyor. Mevcut çalışanların ise yeni işe girdiklerinde fona tabi olmaları öngörülüyor.

BİRİKMİŞ KIDEM TAZMİNATLARI NE OLACAK?  

Birikmiş kıdem tazminatlarının fona aktarılması konusunda daha önce öneriler gündeme geldi. Ancak, işveren kesimi kıdem tazminatının peşin ödenmesi anlamına gelen bu uygulamaya sıcak bakmıyor. Dolayısıyla, mevcut işçilerin birikmiş kıdem tazminatlarının, mevcut işlerinden ayrılıncaya kadar eski sistemde devam etmesi bekleniyor. Mevcut işçiler yeni işe girdiklerinde ise yeni sisteme tabi olacaklar.
 

İSTİFA EDEN İŞÇİNİN KIDEM TAZMİNATI HAKKI OLACAK MI?  

Mevcut sisteme göre, işçi normalde istifa halinde kıdem tazminatı alamıyor. İşçinin kıdem tazminatı alabilmesi için istifanın haklı bir nedene dayanması gerekiyor. Ayrıca, askere giden erkek veya evlenen kadın işçiler de istifa halinde kıdem tazminatı alabiliyor. İşveren örgütleri, mevcut sistemde olduğu gibi istifa eden işçiye kıdem tazminatı hakkı verilmemesi gerektiğini, çünkü deneyimli ve nitelikli işçilerin 'Nasıl olsa kıdem tazminatı kaybım yok' diyerek kolaylıkla iş değiştireceğini düşünüyor. Bu konudaki düzenlemenin ne olacağı, işçilerin kıdem tazminatı fonuna bakışı açısından da önem taşıyor.

KIDEM TAZMİNATI TAVANI KALKACAK MI? 

Mevcut sistemde kıdem tazminatı son brüt ücret üzerinden ödenmekle birlikte, kıdem tazminatı her yıl belirlenen tavan tutarını aşamıyor. 2019 yılı için 6 bin 17 lira kıdem tazminatı tavanı uygulanıyor. Yeni sistemde kıdem tazminatı tavanının prim toplama aşamasında gündeme gelmesi bekleniyor. Bu durumda 2 bin 558 lira ile 6 bin 17 lira arasındaki ücretlerden aynı oranda kesinti yapılması bekleniyor.
 

PATRON PRİMİ ÖDEMEZSE NE OLACAK? 

Kıdem tazminatı fonunun en büyük açmazlarından birini patronun fona prim yatırmaması halinde ne olacağı hususu oluşturuyor. İşçi sendikaları, Türkiye’de devlet dahi vergi ve sosyal güvenlik primlerini toplayamazken, işverenin, işçinin maaşından kestiği primi yatırmaması halinde işçinin kıdem tazminatının riske gireceği görüşünde.
 

DEVLET FONA GARANTİ SAĞLAYACAK MI? 

Daha önce gündeme gelen taslaklarda kıdem tazminatı fonuna devlet garantisi öngörülmedi. HAK-İŞ, işverenin primi yatırmaması halinde işçinin kıdem tazminatının riske girmemesi için fonun devlet garantisi altında olması gerektiğini savunuyor.
 

İŞTEN ATILAN İŞÇİ HEMEN KIDEM TAZMİNATI ALABİLECEK Mİ? 

Mevcut sistemde işveren işçiyi işten attığında kıdem tazminatı hemen ödeniyor. Yeni sistemde işçi işten atıldığında kıdem tazminatı ödenmeyecek. Fonda biriken paranın yarısı, en az 15 yıl sonra veya ilk defa konut alındığında ödenecek. Paranın tamamı ise emeklilikte veya 56 yaşında alınabilecek."
 
 
 

Reklam

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 6 Yorum
 • hasan
  1 yıl önce
  bir şey olmaz oglan yedi oyuna çobanyedi koyuna bu açıklamadan bir halt olmaz
 • Seyit
  1 yıl önce
  Yahu arkadas baska isin yokmu git kayin pederin gemilerini sat ne ariyon hakkimizdan sanane bizim paramizdan ne fonu istemiyoruz fon mon devam edin 2023 te gorusmek uzere
 • Aydın
  1 yıl önce
  Eyvah eyvah gene hakkımız çalınıyor bence yanlış ülkede hep garibanların kazancına göz dikiliyor
 • 10 yılık calışan kıdem tazmanatı fona devir olurmu
  1 yıl önce
  Kıdem tazanatı
 • Cokmu lazim
  1 yıl önce
  Sen bu paketi onay la ben sana oy verirsem serefsizimrnrnIşçinin tek dayanağı bu tazminat olayı işten cikarilirsa yada çıkarsa kaç günde kaç ayda iş bulabilecek sanıyorsunuz..rnTazminatını almış olsa biraz olsun rahatlar sıkıntısını az da olsa çözer.Çocuğu olan var hastası olan var yazık değil mi ya herşeye vergiye zam yaptınız amenna devlet zorda dedik yapılsın dedik verdiğin zamdan fazlasını aldınız ona da eyvallah dedik sıkıntı var dedik sineye çektik .rnBen 2000 lirayı kazanacam diye anamizdan emdigimizuemdigimiz süt burnumuzdan geliyor. Ekim suriyelisi gotunu sallıyor bedava maaş alıyor.. ama yeter artık düşün milletin yakasından ve kardeşim insan bu kadar da ezilmez..iscinin hakkı yenilmez .alın terinin emeğin karşılığı böyle ödenmez..sizin gibi 30 40 lira almıyor bu millet yazık ya ...
 • S
  1 yıl önce
  15 yıl 3600 gün yasası 99 eylül ayından sonrakiler içinde geçerli olsun haksızlık var bu işte.
Reklam