Karaman'da Ziraat Odası Başkanlığında yaban domuzuyla etkili mücadele için bir toplantı yapıldı

Karaman Ziraat Odası toplantı salonunda düzenlenen toplantıya Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram, İl Sağlık Müdürü Adnan Kurşun, Tarım İl Müdürlüğü Şube Müdürü Ömer Koka, Ziraat Mühendisi Emrah Öget ,Avcılar ve Atıcılar Kulüp Başkanı Hilmi Gül ve Köy muhtarları katıldı.

Reklam
Karaman'da Ziraat Odası Başkanlığında yaban domuzuyla etkili mücadele için bir toplantı yapıldı
16 Aralık 2019 - 16:04

Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram toplantı sonrası yaptığı açıklamada son yıllarda gitgide artan yaban domuzu popülasyonunun köylerde tarımsal üretimi bitirme noktasına getirdiğini, çiftçilerin köylerin içine kadar inen domuzdan dolayı tarlalarını ekemez duruma geldiğini belirtti.

Özellikle köylerde yaşayan üreticilerin zor durumda olduğunu ifade eden Bayram, şunları kaydetti:


" Yaban domuzu nohut, hububat, mısır ekili arazilere ve bağlarda büyük hasarlar vermektedir. Domuzla mücadele amaçlı av yapılan köylerde sürek avı ile sıkıntılar yaşanmakta. Toplantıda yapılan sürek avlarının daha verimli olması, güvenliğin alınması, avcıların ve köylerde yaşayanların ava katılımları ile ilgili sıkıntıları ve çözüm yollarını konuştuk. Köyler arasında gurup oluşturularak ava çıkılması kararı alındı. Sürek avı için gerekli yasal izinler alınarak aralık ve ocak ayı boyunca ava çıkılma kararı alındı . Toplantımıza katılan avcılarımızın ilk yardım hizmetlerini karşılayacak olan İl sağlık müdürlüğümüze ve  av düzenlemesini yapacak Tarım ve Orman İl müdürlüğümüze, sürek avına avcıları ile destek verecek olan Avcılar Kulübüne  ve toplantılarımıza iştirak eden Muhtarlarımıza teşekkür ediyoruz."


 

Reklam

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Kadir gocer
    6 ay önce
    Gunaydin ne kadar tuhaf bir ulkede yasiyoruz. Nedenmi? Bundan daha evelki avcilarin artan domuz surulerini avlamak icin izin istedikleribde orman isleri siddetle karsi ciktigi duyumunu aldim. Simdi ise gelinen nokta hububatciyi bitirmek uzereymis. Vallaha ne guzel yirtilan bekirin yakasi. Vatandasin zarari ipinizde degil cogunuz varya aldigi para haramdir haram isinizi adam.gibi yapin
Reklam