KARAMAN'DA SANAYİCİ TEMSİLCİLERİ ZAMLARA SESSİZ !

Türkiye'de sanayicinin doğal gazına son 1 buçuk yıl içinde yüzde 82, elektriğe ise yüzde 112 oranında zam geldi. Gelen bu zamlar ve ağır girdi maliyetleri, sanayicinin belini bükerken; çoğu sanayicinin bu gidişata yorumsuz kalması da dikkatlerden kaçmadı.

Reklam
KARAMAN'DA SANAYİCİ TEMSİLCİLERİ ZAMLARA SESSİZ !
Editör: Karaman Olay
20 Ocak 2020 - 15:01 - Güncelleme: 20 Ocak 2020 - 17:28

Yüksek fatura sadece vatandaşı değil, sanayicileri de rahatsız ediyor. Döviz kurundaki dalgalanmayla birlikte yaklaşık bir buçuk yıldır sanayici, ağır girdi maliyeti altında eziliyor. Ticarethanelerin elektrik ve doğalgazına 1 buçuk yılda yüzde 80 ile yüzde 110 arasında zam geldi.

Rekabet gücünü her geçen gün kaybeden sanayici, eskisi gibi gelire sahip olmadığı kadar, geçmişe oranla daha fazla enerji giderine maruz kaldı. Sanayicinin önemli bir kısmı ise tüm bu olumsuz şartlara rağmen sessizliğini koruyor.


Temsiliyeti olan sanayiciler, enerji girdi maliyetindeki yükseklik ile ilgili yorum yapmaktan kaçınıyor.

SANAYİCİ TEMSİLCİLERİ YİNE SESSİZ!

Karaman sanayicileri genel olarak gelen bu yüksek miktardaki zamlara tepki gösterirken, sanayi temsilcileri de zamma sessiz kalmayı tercih ediyor.

Karaman'da sanayici temsilcileri, sabah kahvaltı programlarında bir araya geldikleri ve sıkı temas halinde bulundukları Milletvekillerine enerji zammı ile ilgili soru dahi sormaması temsil ettikleri sanayicileri derinden üzmektedir.

Gelen bu zamlar üretim ekonomisine zarar verirken, enflasyonla mücadele programı ile de bağdaşmıyor. Fiyat ayarlaması yapılırken de sanayicilere danışılmıyor.

Zam oranlarının bu seyirde devam etmesinin üretim ekonomisine ve sanayiciye darbe vuracağını da söyleniyor.

GİRDİ ARTTI  AMA GELİRİMİZ ARTMIYOR

Sanayiciler ise üretimin bu şartlarda zorlu olduğunu söylüyor. Ekonomik krizin etkisini iyice hissettirdiği ve işlerin durma noktasına geldiği bu günlerde gelen doğalgaz ve elektrik zamlarıyla birlikte üretim ekonomisi anlayışının ve gerçeğinin daha fazla zarar göreceği öngörülüyor.

Sanayicinin artışlardan rahatsız olduğunu ifade eden herhangi bir Sanayici ve İş adamları Derneği Karaman’da ise maalesef yok !

 
SANAYİCİLERDEN TEMSİLCİLERİNE SİTEM

Sanayiciler ise kendi temsilcilerinin artışlara sessiz kalmasına tepki gösteriyor. 2018 ve 2019 yılının kendileri için çok kötü geçtiğini, iç piyasaya çalışan çoğu sanayicinin, enerjideki artışlarla birlikte belini iyice doğrultamaz hale geldiğini aktaran sanayiciler, “Biz, bu temsilcileri neden seçiyoruz? Bizim hakkımızı arasınlar diye seçmiyor muyuz? Ee hani nerede sanayicinin hakkını arayan kişiler? Bu işi gizliden gizliye halletmeye çalışıyorlarsa da yanlış yapıyorlardır. Çünkü sanayici artık hakkını arayan temsilcilere ihtiyaç duyuyor. Biz, kime güveneceğiz? Sürekli bizden gidiyor. Girdi maliyetleri arttı, aynı oranda gelirimiz yok. Gidişattan rahatsızız. Kötü gidişatı kimse çıkıp dile getirmiyor” dedi.
 
 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • İşçi
    6 ay önce
    Tabi sessiz kalırlar. Zaten bizim gibi gariban işçilerden kesiyorlar.Hak arayamıyorsun kapıyı gösteriyorlar. Onlar zenginleşti bizler önemsiz hale geldik. Ama Allah görüyor. Biz Allah'a havale diyoruz..