Kadir Gecesi bugün idrak edilecek

Bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesi bu akşam idrak edilecek. Peki hiç bir duanın geri çevrilmeyeceği Kadir Gecesini nasıl ihya etmeli.

Kadir Gecesi bugün idrak edilecek
Editör: Karaman Olay
19 Mayıs 2020 - 15:30
Reklam

Kur’an’ın indirilmeye başlandığı ve büyük lutüfların sağnak sağnak yağdırılacağı Kadir Gecesi'ni bugün idrak edeceğiz.  Ramazan Ayı’nın 27. gecesine denk  gelecek olan ve ‘Bin Aydan Daha Hayırlı’ olarak ifade edilen Kadir Gecesi ise 19 Mayıs 2020’de tüm İslam coğrafyasında coşkuyla kutlanacak.
 

Hz. Peygamber (s.a.v) bu geceyi ihya etmeleri için ailesini ve ashâbını teşvik etmiş, bu gecenin özellikle de Ramazan ayının son on veya yedi günündeki tek gecelerde aranmasını istemiştir.
 

Peygamber Efendimiz de Ramazan ayının son on gününü camide itikâfla geçirerek Kadir Gecesi'ni ihya etmek için azami gayret göstermiştir.
 

KADİR GECESİNİ NASIL GEÇİRMELİ?


 

Resul-i Ekrem Efendimiz (sav) Kadir Gecesi ile ilgili "Kim Kadir Gecesi'nde inanarak, ihlas ile o geceyi ibadetle geçirirse, geçmiş günahları bağışlanır" buyurmuştur.
 

Kadir Gecesi'ni ihya adına Ramazan ayında ve özellikle de son on gününde teravih namazlarını kılmalı imkan varsa itikafa girmelidir.
 

Bu gecelerin en önemli hususi ibadeti günahlarımızdan tövbe etmek.
 

Ramazan'ın son on gününde sabahtan başlayarak şeytandan korunacak ne kadar dua varsa yapılmalı. Bunlardan en önemlilerinden biri de
 

 "La ilahe illallahu vahdehu la şerike leh, lehu'l-mülkü ve lehu'l-hamdü ve hüve ala külli şey'in kadir” 
 

Bu zikri günde 100 defa okunması Peygamber sünnetidir.


 

Bu 10 gün içinde günahlardan azami şekilde kaçınmalı özellikle de Kadir gecesinde..
 

Kadir gecesinde kendimizi hesaba çekmeli, Kur'an okumalı, nafile ve varsa kaza namazı kılmalı. Ayrıca bu gecelerde Hz. Muhammed bol bol ‘Allah'ım, sen affedicisin, affı seversin, beni affet' şeklinde dua etmeyi bize tavsiye etmiştir.


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum