Bayramda bakkal, market, kasap ve fırınlar açık olacak mı?

Ramazan Bayramı için sayılı günler kaldı. Bayram boyunca 4 günlük sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Peki bayramda bakkal, market, kasap ve fırınlar açık olacak mı?

Bayramda bakkal, market, kasap ve fırınlar açık olacak mı?
Editör: Karaman Olay
19 Mayıs 2020 - 11:13 - Güncelleme: 19 Mayıs 2020 - 11:39
Reklam

Koronavirüsü salgınında normalleşme süreci devam ediyor.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ramazan Bayramı’nda 81 ilde 4 günlük sokağa çıkma yasağı uygulanacağını açıkladı. 
 

Kararın ardından tüm gözler de bakanlığın yayınlanacak genelgesine çevrildi. 
 

Herkes bakkal, market, fırın, kasap gibi yerlerin açık olup olmayacağı merak ediyor. 
 

MARKETLER İLE İLGİLİ ALINAN SON KARAR  

Tüm Türkiye'de  23, 24, 25, 26, Mayıs tarihlerinde sokağa çıkma sınırlandırması uygulanacak.


 

Sokağa çıkma kısıtlamasının 18, 19 Mayıs günlerinde bakkal, market, manav, kasap, fırın, tatlıcı gibi işletmelerin ve online platformların saat 10.00 ila 16.00 arasında hem satış hem evlere servis için açık olacak.
 

FIRIN VE TATLICILAR AÇIK OLACAK MI?  

16 Mayıs Cumartesi, 17 Mayıs Pazar, 18 Mayıs Pazartesi ve 19 Mayıs Salı günleri ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri, ayrıca tatlı üretiminin yapıldığı/satıldığı iş yerleri açık olacak. (Bu iş yerlerinde sadece ekmek, unlu mamul ve tatlı satışı yapılabilecek.)

Kısıtlamanın olduğu günlerde vatandaşların dışarı çıkamadığı saatlerde tatlı satışı yapan iş yerleri sadece eve/adrese servis şeklinde satış yapabilecek.
 

Yasak boyunca lokanta ve restoran tarzı iş yerleri, ilaç, tıbbi cihaz, tıbbi maske ve dezenfektan üretimi, nakliyesi ve satışına ilişkin faaliyetleri yürüten iş yerleri evlere paket servis şeklinde hizmet sunmak üzere açık olacak.
 

YASAK KAPSAMINDA OLMAYACAK KİŞİLER  

Kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşları, eczaneler, veteriner klinikleri ve hayvan hastaneleri, havalimanları, limanlar, sınır kapıları, gümrükler, karayolları, huzurevleri, yaşlı bakım evleri, rehabilitasyon merkezleri, içme suyu, gazete ve mutfak tüpü dağıtımını yapan şirketler, hayvancılık ve tarımsal faaliyet yapanlar, yurt içi ve dışı taşımacılık yapanlar, oteller, gazete, radyo ve televizyon kuruluşları ile gazete basım matbaaları yasaktan muaf olacak.
 

Bu işletme, kurumlarda çalışanlar sokağa çıkabilecek.


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum