Altının gramı yeni rekor kırdı

ABD-İran gerilimi dolayısıyla artan jeopolitik riskler sonrası piyasalarda gergin bekleyiş devam ediyor. Altın ve petrol fiyatlarındaki sert yükseliş devam ederken altının gramı 304 liraya kadar çıkarak rekor kırdı.

Altının gramı yeni rekor kırdı
Editör: Karaman Olay
06 Ocak 2020 - 19:26
Reklam

İran’ın General Kasım Süleymani’nin intikamını almak için ABD’ye misillemede bulunacağı beklentisi ve Ortadoğu’da yükselen jeopolitik riskler, TL varlıklar üzerinde de negatif fiyatlamalara neden oluyor.
 

Altının gramı yeni rekor kırdı
 

Risk almak istemeyen yatırımcılar ‘güvenli liman’ arayışına girerken, küresel piyasalarda altının onsu, yüzde 2 primle 1.587 dolara kadar yükseldi.
 

Altının gramı ise 304 liraya kadar çıkarak yeni rekor kırdı.


 

“Jeopolitik riskler altını besliyor”
 

Altındaki hızlı yükselişi değerlendiren Araştırma Uzmanı Seda Yalçınkaya, “Jeopolitik riskler altının yükselişine neden olmaya devam ediyor.” ifadesini kullandı. Altın daha da yükselecek mi? sorusuna da yanıt veren Yalçınkaya, şunları kaydetti: Altın yeni haftaya 1570 dolar seviyesinin üzerinde başladı. En yüksek ise 1582 dolar seviyesini test etti.
 

ABD ile İran arasındaki gerilimin sürmesi bir süre daha altının kendisini beslemesine neden olabilir.
 

Dolayısıyla bundan sonraki süreçte gelecek açıklamalar ve iki ülke arasındaki tansiyon fiyatlamalar üzerinde oldukça kritik. Bugün için ABD’den açıklanacak veriler var ancak haber akışlarının ön planda olduğunun altını çizebiliriz. Verilerin etkisi sınırlı kalabilir.


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum