YILDA 3.5 MİLYON GELİR ELDE EDİLİYOR

GÜNDEM 29 Ekim 2018 12:16
Videoyu Aç YILDA 3.5 MİLYON GELİR ELDE EDİLİYOR
A
a

Karaman’ın Ayrancı ilçesine bağlı Üçharman köyünde yerin 36 metre altındaki 233 metrelik mağarada üretilen Divle obruk peyniri köylülere yılda 3.5 milyon lira gelir sağlıyor. 5 ayda gibi bir sürede yenilmeye hazır olan peynire ise ilgi her geçen gün artıyor.

Ayrancı İlçe Belediye Başkanı Yüksel Büyükkarcı, peynirin köy halkına ciddi bir gelir sağladığını söyledi. 

Peyniri önemli kılan iki özelliğin bulunduğunu anlatan Büyükkarcı, birinci özellik hiçbir fenni yem kullanılmadan doğal olarak meralarda otlatılan küçükbaş hayvanların sütlerinden elde edilmesidir. İkinci özelliği ise yüz yılardır devam edip gelen bu mağaraya konması ve bu mağaradaki bakteri özelliğidir” dedi.
 


“233 metrelik mağaradan köylü yılda 3.5 milyon lira gelir elde ediyor”
Mağaranın köylüye ciddi bir gelir sağladığını belirten Belediye Başkanı Yüksel Büyükkarcı, mağaranın ortalama kapasitesi 45 ila 50 ton civarında. Buradan çıkan peynir yerinde kilosu 65 ile 70 lira arasında satılıyor. Bunu da hesapladığınızda
3.5 milyon lira bölgeye bir katma değeri var. Vatandaşın buraya ilgisi yoğun bir şekilde devam ediyor. Peynir ise 1 ay gibi sürede satılarak kalmıyor. Burasıyla Ayrancı Kaymakamlığı ilgileniyor. Biz belediye olarak buranın tanıtımıyla ilgili çalışmalar yapıyoruz. Buradaki tek sıkıntı tek tip üretime geçememe sıkıntısıydı. Bu sıkıntıda çözüldü. Bir ay içerisinde mandıra yapımına başlanacak ve seri üretime başlanınca hiçbir sorun kalmayacak” diye konuştu.


 
“Bu mağaradan çıkan yoğur 3 ay bozulmuyor”
Peynirin dışında bu mağara konan yoğurdunda hiç bozulmadığını ifade eden Büyükkarcı, yine buradaki yoğurdumuzun özelliği tamamen doğal oluşu ve katkı maddesinin bulunmamasıdır. Biz bu yoğurda güz yoğurdu deriz ve yazın tenekelere yapılan yoğurtlarımız soğuk hava veya obruğa konur ve bu aydan itibaren açılarak yenmeye başlar. Bu yoğurt 3 ay hiç bozulmaz.  Onun için bölgemizin iki değerinden birisi Divle obruk peyniri diğeri de koyun yoğurdudur” dedi.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Karamanın Hür sesi