Yasim Koz; “GEÇMİŞİNE BİR YASİN OKUYACAK KİMSE KALMAMIŞ!”

GÜNDEM 10 Şubat 2020 18:31
Videoyu Aç Yasim Koz; “GEÇMİŞİNE BİR YASİN OKUYACAK KİMSE KALMAMIŞ!”
A
a

Saadet Partisi Karaman İl Başkanı Yasim Koz geçtiğimiz günlerde açıklanan 2019 nüfus verilerini değerlendirdi.

Nüfus verilerinin aslında tarımın durumunu ortaya koyduğuna işaret eden Başkan Koz; “Geçtiğimiz günlerde TÜİK, 2019 yılı nüfus verilerini açıkladı. Karaman’ın nüfus artış hızının yarı yarıya düştüğünü gözlemlediğimiz verilere göre Türkiye göç ediyor.

Küçük şehirlerden büyük şehirlere, köylerden şehirlere göçüyor. Bu veriler insanların karnını doyurmak için doğup büyüdüğü memleketlerini terk ettiklerini göstermektedir. Yanlış politikalar çiftçinin kazancına balta vurmuş, tarım karın doyurmaz olmuştur. Geçimini sağlayamayan çiftçi hayvanını, tarlasını satıp şehre göç etmektedir. Nüfus verileri aynı zamanda tarımın durumunu da ortaya koymaktadır.” dedi.
 
Başkan Koz, tarıma kanunen verilmesi gereken destek miktarının yarısının verilmediğini belirterek; “Ülkemizin tüm şehirlerinde olduğu gibi Karamanımızda da köylerimiz boşalıyor. Birkaç örnek vermek gerekirse 2007 yılında Bozkandak köyünün nüfusu 512 iken 2019 yılında 349 olmuş. Göçer köyü nüfusu 2007 yılında 172 iken 2019 yılında 102 olmuş. Nüfusu 14 olan 17 olan köyler var. Görüleceği üzere tarımın ve çiftçinin hak ettiği desteği alamamasının sonucu bu.

Köylerimizde geçmişine bir Yasin okuyacak kimse kalmamış. Bu durumu tersine çevirmek için derhal harekete geçilmeli. Ama göstermelik değil gerçek manada harekete geçilmeli. Çiftçinin maliyetlerinin düşürülmesi göçü tersine çevirmenin ilk adımıdır. Asla unutulmasın ki tarım stratejik öneme sahiptir. Çiftçi kazanmazsa üretmez ve insanlar beton yiyemez.” dedi.
 
 
 
 
 
 
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

e-gazete E-GAZETE
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Karaman Haber Karamanın Hür sesi