Un fiyatları cep yakıyor!

4 Eylül 2018 11:34
Videoyu Aç Un fiyatları cep yakıyor!
A
a

Karaman'da Kurban Bayramı'ndan önce 50 kiloluk çuvalı 85 liraya satılan pastalık ve böreklik un, 130 lira ve üzerinden satılmaya başlandı. 2 hafta içinde una yüzde 50 civarında zam geldi. Zamma gerekçe olarak ise girdi maliyetlerinde artış gösterildi.

Çoğu sektörde olduğu gibi un sektöründe de akıl tutulmasının ve fahiş fiyat arttırımının önüne geçilemiyor. Un fiyatları ile Kurban Bayramı'ndan sonra yine oynandı. Una zam üstüne zam yapıldı. 50 kiloluk çuvalı 85 liradan satılan pastalık ve böreklik unun yeni çuval fiyatı 130 TL'yi devirdi. Son zamlarla birlikte un fiyatlarında yüzde 50'lik bir artış oldu. Gıda İşletme Sahipleri, bayramdan önce verdikleri siparişleri, piyasadaki bilinmezlikten dolayı hala temin edemediklerini aktardı. Ayrıca Ambalajcılar Euro, çuvalcılar da dolar üzerinden satış yapma kararı aldı. Bazı un sanayicileri ise bu zamların kaçınılmaz olduğuna dikkat çekti. Girdi maliyetlerinin sürekli arttığını söyleyen un sanayicileri; elektriğe yapılan yüzde 14'lük zammın, mazot maliyetlerindeki sürekli artışın, buğdaydaki verim ve kalite düşüklüğünün hepsinin zamma birer gerekçe olduğunu da aktardı. Gözler bir kez daha ekmekçilere, yufkaçılara, kadayıfçılara ve simitçilere çevrildi. Vatandaşın aklında "Bu ürünlere yeniden bir zam daha yapılacak mı?" soruları dolaşmaya başladı.

Karaman'ın tanınmış tatlıcılarından biri, "Bir kaç gün önce 50 kiloluk unun çuvalını 90 liraya almıştık. Yakın zamanda gittim 128 lira fiyat çektiler.  El insaf.  95 liraya aldığımız ayçiçek yağı 125 lira oldu. Yumurta fiyatları 2 kat arttı. 148 liraya aldığımız şeker, 175 lira oldu. Piyasada çok büyük şaşkınlık var" dedi. Ekmeklik un fiyatlarında ise afaki bir artışın olmadığı bazı sanayiciler tarafından dile getirildi
1000
icon
Nadir 4 Eylül 2018 12:43

Buyday 95 kurus nasil oluyor boylee

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Karamanın Hür sesi