SOĞAN FİYATLARI UÇUŞA GEÇTİ

EKONOMİ 11 Kasım 2018 13:14
Videoyu Aç SOĞAN FİYATLARI UÇUŞA GEÇTİ
A
a

10 gün önceki “Soğan Ocak’ta 10 liraya çıkabilir” öngörüsü gerçeğe dönmeye başladı. Geçtiğimiz hafta 2.5 TL’den satılan soğanın fiyatı 4 TL’ye çıktı.

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Ekim sonunda yaptığı açıklamada, Ağustos ve Eylül aylarında üreticiden 1-2 liraya alınan soğanın yüzde 80’inin depolarda çürüdüğünü ve fiyatların Ocak ayında 10 liraya çıkacağı açıklamasında bulunmuştu. Çandır’ın öngörüsü gerçek olmaya başladı. Geçtiğimiz hafta soğanın yüzde 40’ında ortaya çıkan hastalık fiyatlara da yansıdı. Depolarda çürüyen kuru soğanlar, rekoltenin düşmesiyle birlikte fiyatını neredeyse ikiye katladı. Perakende olarak 2,5 liradan satılan kuru soğanın fiyatı 4 TL’ye kadar yükseldi. Fiyattaki artışa en büyük sebep hastalık sonrası ürün azalması olarak gösterilirken, Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan duruma çözüm bulunması gerektiğini söyledi.
 
“BAKANLIĞIN MÜDAHALE ETMESİ GEREKİYOR”
 
Soğandaki durumun arz ve taleple doğrudan ilişkili olduğuna dikkati çeken Tavşan, “Piyasaya iç tüketim ve dış ticaretin talep ettiği kadar ürünü sunmamız gerekiyor. Bu dengede bir bozulma olduğu zaman fiyatların yükselmesine veya düşmesine mani olmak çok zor” dedi.
 
Bu yıl soğan ve patateste bir çeşit hastalık bulunduğunu belirten Tavşan, hastalık sonrası yeterli rekoltenin oluşmadığını ifade ederek, depolardaki malların tehlikede olduğunun sinyalini vererek, “Herhangi bir suni yükseltme konusu varsa bakanlığımızın bu konuda yetkisi var ve müdahale eder diye düşünüyorum” diye konuştu.
 
“KOLAY GEÇECEĞE BENZEMİYOR”
 
Soğanın fiyatının geçtiğimiz en hafta 2,5 lira olduğunu anımsatan Tavşan, “Bir anda böyle bir yükselme oldu. İnşallah spekülatiftir ve bir an önce geçer ama öyle gözüküyor ki kolay geçeceğe benzemiyor. Tedbir almak lazım. Gerekirse tabi ithalat da yapılabilir veya ihracat bazı ürünlerde kısıtlamaya gidebilir. Başka çare yok. Çünkü tüketiciyi korumak zorundayız” ifadelerini kullandı.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Karamanın Hür sesi