Münavebe Şartı Dikkate Alınmalı

GÜNDEM 8 Ağustos 2019 15:40
Videoyu Aç Münavebe  Şartı Dikkate Alınmalı
A
a

Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet BAYRAM yaptığı açıklamada;

 “8 Haziran 2018 tarih ve 30445 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Bitkisel Üretime Destekleme Yapılmasına Dair Tebliğ (Tebliğ No: 2018/17)'de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ ( Tebliğ No: 2018/27) in 22. Maddesi birinci fıkrasının (kk) bendinde yer alan   "2018 üretim yılından başlamak üzere, örtü altı üretimler ve çeltik hariç olmak üzere bir parsele aynı tek yıllık bitki arka arkaya üç kez ekilirse, üçüncü üretim için bu Tebliğde belirtilen destekleme ödemeleri yapılmaz" hükmü ile; 2018 yılından itibaren bitkisel üretim desteklemelerinden yararlanmada münavebe şartı getirilmiştir.” Dedi.

Başkan BAYRAM ; 2020 yılına kadar münavebe yapmayan üretici desteklerden yararlanamayacaktır. 2018 üretim yılından başlamak üzere, örtüaltı üretimleri ve çeltik hariç olmak üzere bir parsele aynı tek yıllık bitki arka arkaya üç kez ekilemeyecektir.

Ekilirse; üçüncü üretim için tebliğde belirtilen destekleme ödemeleri yapılmaz "hükmü" uygulanacaktır. Yani bu şu anlama geliyor, 2018, 2019 ve 2020 yılında arazisine aralıksız olarak aynı ürünü  eken üretici 2020 yılında destek alamayacak  ve primlerden yararlanamayacaktır. Çiftçilerimizin bu konuda azami hassasiyet göstermeleri gerekmektedir.

“Aynı zamanda, Toprak işlemesi yapılmamış olan boş araziler ve iki yıl üst üste nadasa bırakılan arazilere hiç bir tarımsal destekleme ödemesi yapılmayacaktır.Bu yüzden nadasa bırakılan arazilere dikkat edilmesi gerekmektedir.” Dedi.

 
1000
icon
Benim başka bir yerim yok 9 Ağustos 2019 12:12

Benim başka biyerim yok mejbur ekecem bu ne biçim düzen çifciyi iylik hafife aldınız yazıklar olsun bu yönetime arpa para etmiyor bugday para etmiyor mısır ekiyoruz senden destekleme istemiyoruz verdiginiz beş onkuruşada böyle bi kanun çıkatmışsınız bizim mahsülümüze fiyat ver istemiyoruz destegi başına çal tarım bakanı soytarı adamlar

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Karamanın Hür sesi