BUDA GEÇER YAHU

Bir gün bir dervişin yolu bir köye düşer. Köylüye kendisini misafir almalarını ister köylü biz yapamayız şu karşı büyük çiftlik sahibi misafir sever oraya git derler. Derviş varır çiftliğe çalar kapıyı , kapıyı genç bir babayiğit açar. İçeri davet eder misafiri doyurur sular, akşam olur odasına yatırır.

13 Kasım 2019 17:35
A
a
 
Sabah derviş delikanlıya medhü senalar söyler. Genç tebessümle var git yoluna bu varlıkta geçer der. Aradan 3 yıl geçer yaşlı derviş yine o köye yine o delikanlının çiftliğine varır. Varır da ne çiftlik ne delikanlı vardır ortada. Köy meydanına iner delikanlıyı sorar. Aldığı cevap onun malı mülkü evi sel baskınında gitti O şimdi bir zengin yanında şuradaki evde işçi derler. İhtiyar, o eve varır kapıyı çalar, delikanlı açar kapıyı. Adamı yine alır içeri doyurur sular, yatırır. Sabah olur ihtiyar evlat üzülme falan der. Delikanlı tebessüm le, yok üzülmem buda geçer yahu der.
 
Zaman geçer ihtiyar köye yine gelir o kadim dostu delikanlıyı sorar. Şatafatlı güzel ev tarif ederler ,oraya varır kapıyı çalar delikanlı çıkar içeri alır. Yine doyurur, sular, yatırır. Sabah olur, ihtiyar sorar nasıl toparladın kendini? Delikanlı, yine tebessüm ederek evinde hizmetçi olduğum zat vefat etti. Kimsesi yokmuş malını bana bıraktı. İhtiyar hayret der .Delikanlı, tebessümle buda geçer yahu der. Yani insan hamd sabır ve metanet gösterirse Allah insanı kandan kaba koyar. Bize düşen hamd, sabır, tevekkül. Gerisi Rahmanın işidir.

Buda geçer yahu....

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Karamanın Hür sesi