BAYRAM GELİYOR

Değerli Karamanolay.Com takipçileri Allah nasip kısmet ettiği müddetçe fikirlerimi buradan ifade etmeye çalışacağım. Öncelikle bana bu teklifi sunan değerli dostum, sitenin sahibi Sayın Faruk Uflaz Bey’e teşekkür ederim. BAYRAM GELİYOR! isimli yazımı sizlerle paylaşmak ve sizin de düşüncelerinizi yazımın altındaki yorum kısmından paylaşmanızı rica ederim.

6 Ağustos 2018 09:46
A
a
Dini bayramlar biz inanan müminler için  için kutsal hediyelerdir. sevinç,ferahlık,hasret giderme,helalleşmedir.Bölgeden bölgeye,şehirden köye değişen örf ve adetlerin tekrarlanmasıdır.
Bayramların güzel yanı inanmayanlara veya inanç iklimine uzak duranlara bile o sevinci tattırabilmesidir,evet bayramdayız diyebilmesidir.

Bir de bayram denince, hemen çocuklar ve çocukluğumuz gelir aklımıza...
Bayram çocuksulaştırır içimizi, dalar gideriz çocukluğumuza.
Ortaokul sıralarındayken bir şiirle hatta bir şairle , apayrı bir dünya ile tanışmıştım. Cahit Sıtkı ile.
Ne diyordu şiirinin mısralarında
Affan Dede'ye para saydım
sattı bana çocukluğumu
artık ne adım var ne yaşım
bilmiyorum kim olduğumu
hiçbir şey sorulmasın benden
haberim yok olan bitenden
 
bu bahar havası bu bahçe
havuzda su şırılşırıldır
uçurtmam bulutlardan yüce
zıpzıplarım pırıl pırıldır
ne güzel dönüyor çemberim
hiç bitmese horoz şekerim
 
Bunu söyler sonra yine kocaman bir Ah! Geçirir ama yine de özlem duyarım. Çocukluğumuzda daha sık akraba,komşu ziyaretleri olurdu.Şimdi değişen toplum yapısı ve bencilleşmeye doğru giden sosyokültür kuşağımızda artık bırakın örf,adet ve geleneklerimizi yaşatalım, ’’bayramda şuraya tatile çıkalım’’cümlelerini daha çok sık duyar olduk.

Bayramlık ayakkabılarını başucuna koyup uyuyan çocuklar var mı hâlâ, bilemiyorum ama çocukların dün olduğu gibi bugün de bayramları başka bir coşkuyla yaşadıklarını biliyorum.

Ben çocukluk gömleğimi çıkarıp , yetişkin gömleğimi giyeli çok oldu.Lakin şu yaşıma geldim, hala her bayram sabahı rahmetli Barış Manço’nun “Bugün bayram erken kalkın çocuklar” şarkısını söyleyerek uyanırım. Erkenden kalkar, acele edip bayramlıklarımı giyer,camiye koşarım. Şehirden gitmekten, “güneye inmekten” ise hiç hoşlanmam. Gidilecekse yine memlekete, aileyi görmeye gidilmelidir. Dünyanın en güzel şeyi böyle özel zamanların aileyle, en sevilen dostlarla geçirilmesidir.
 
Bari bayramlarda başta ailemizi,dostlarımızı,akrabalarımızı ihmal etmeyip senede 3-4 gün de olsa onlarla vakit geçirmeyi ve çok sonraları ‘’KEŞKE ‘’ dememek için hal hatır sormayı bilelim.
Yeni bir yazıda görüşmek dileğiyle.
Esen kalın !
 

 
1000
icon
Suat kürekçi 26 Mayıs 2019 14:26

Bayram gelmiş neyime...anam...anammmm garibim.. Kandamlar yüregimeee..anamm..anaaaammmm garibim Evet BAYRAM..bilene... Kadir..kıymet bilene BAYRAM... Yaşanan bunca hengamelere rağmen.. BAYRAM..yaşayabilirsek..BAYRAM...yazınızı okudum hoş..güzel..amma velakin gönülden BAYRAM edebilmeli in san...Gördüğü her kim ise SELAM vermeli..verdiği SELAMı alabilmeli insan...Velhasılı bizleri Bu Mübarek günlerin so nunda BAYRAMA eriştiren RABBİMize HAMD veŞÜKÜR.. Ederek şimdiden RAMAZAN BAYRAMImız Kutlu ve Mutlu luk dolu olsun dileklerimle...Selam ve Dua ile...

0 0 Cevap Yaz
e-gazete E-GAZETE
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Karaman Haber Karamanın Hür sesi