Kredi kartı borcu olanlar dikkat!

GÜNDEM 10 Şubat 2019 13:53
Videoyu Aç Kredi kartı borcu olanlar dikkat!
A
a

Yargıtay kredi kartı borcunu ödeyemeyen vatandaşlara haciz yollaması kararını verdi.

Bankalar vatandaşlara verilen kredi kartı borçlarının ödenmemesinin üzerine ihraç gönderdi ancak sonuç alamayınca son olarak haciz yoluna başvurdu. Mahkeme tarafından haciz yoluna gidilmesine karşı çıkılsa da Yargıtay durumu onayladı.

Sözcü'nün haberine göre Yargıtay 19. Hukuk Dairesi, ‘İçtihat Metni' özelliğindeki kararıyla, hesabın kat'ı ( kapatılması-kesilmesi) ile muaccel olan (ödenecek hale gelme) banka borcu tartışmalarını yeni bir boyut kazandırdı. Kredi kartı müşterisinin borcunu ödememesi üzerine harekete geçen banka avukatı, hesabı kat edip alacaklıya ihtarname gönderdi. Bundan sonuç alamayan banka şubesi, borçlunun taşınır ve taşınmazları ile 3. kişilerdeki hak ve alacaklarının ihtiyâten haczini talep etti.

YARGITAY SON NOKTAYI KOYDU

Yargıtay'ın verdiği emsal kararda, "Dosya kapsamından anlaşıldığına göre kredi kartı borcunun ödenmemesi nedeniyle hesap kat edilmiştir. Hesabın kat edilmesi ile alacak muaccel olduğundan ihtiyati haciz şartları oluşmuştur. Bu durumda ihtiyati haciz talebinin kabulüne karar verilmesi gerekirken reddi doğru olmamıştır. Belirtilen gerekçeye binaen kararın bozulmasına, peşin harcın istek halinde ihtiyati haciz talep edene iadesine oy birliğiyle karar verildi" ifadeleri yer aldı.
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Karamanın Hür sesi