Kiracılara iyi ev sahiplerine kötü haber

GÜNDEM 20 Eylül 2018 16:29
Videoyu Aç Kiracılara iyi ev sahiplerine kötü haber
A
a

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak 2019-2021 yılı Yeni Ekonomi Programı'nı açıklamıştı. Açıklanan program kapsamında kiracıların yüzünü gülderek yeni düzenlemeler uygulanacak.

Habertürk'ün haberine göre 2019-2021 yılı Yeni Ekonomi Programı'na göre kiralar artık TÜFE'ye bağlanacak. Bu durumla artık gayrimenkullerden rayiç bedeli yerine gerçek değeri üzerinden vergi alınacak. Bu doğrultuda kiraların artışı azalacak ve kiracı yılda en az bir kere kiradan tasarruf edecek.
 

EN AZ BİR KİRA CEPTE KALACAK

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre TÜFE ağustos ayında yüzde 2,30 arttı ve yıllık bazda yüzde 17,90 oldu. Ağustos ayında yurt içi yapılan üretim enflasyonu (ÜFE) ise yüzde 32 olarak belirlendi. İki oran arasında hepsaplama yapıldığında en az bir kira parası çıkıyor. Aylık kirası 1000 TL olanlar için aradaki yıllık fark 1700 TL'yi, 2000 TL olanlarda ise 3400 TL'yi aşıyor.
 

MAL SAHİPLERİ DAHA ÇOK VERGİ ÖDEYECEK

Yapılan düzenleme ile gayrimenkullerden alınacak olan rayiç bedel üzerinden değil gerçek değeri üzerinden vergi alınacak. Bu durum konut ve arsa sahiplerinin daha çok vergi vereceği anlamına geliyor. Gayrimenkullerin vergilenmesi konusunda yeni adımlar atılacağına değinen Bakan Albayrak, "Arsa ve konut alım satımında tapudaki bedel belediye rayiç değeri üzerinden değil gerçek değer üzerinden belirtilmelidir. Taşınmaz değerleme sistemini kurarak gayrimenkul envanterini tamamlayacak süreci hayata geçireceğiz" ifadelerini kullandı.

 

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Karamanın Hür sesi