Bakan Eroğlu: “Çalışmaktan duygusal olmaya vakit bulamadım”
karamanolay.com
 

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ile Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, DSİ tarafından yapılan 120 milyon liralık 8 yatırımın temel atma töreni için Karaman'a geldi.

 
   
 

   İki bakan Karaman Valiliğinin ardından Karaman Belediyesini ziyaret etti. Bakan Eroğlu, burada bir gazetecinin "6 dönemdir aynı bakanlık görevindesiniz, nasıl bir duygu yaşıyorsunuz?" sorusu üzerine duygusal olmaya vaktinin olmadığını belirterek, esprili bir şekilde yıllardır bakan olduğunun farkında olmadığını söyledi.

 

Eroğlu, "Duygu falan hissedemedim. Çalışmaktan duygusal olmaya vakit bulamıyorum" dedi. “10 bin hektar ormanlık alan yandı” Bakan Eroğlu bir soru üzerine, Türkiye'nin orman yangınlarına müdahalede çok başarılı bir ülke olduğunu söyledi. Eroğlu, "Orman yangınlarında Türkiye çok başarılı. Sadece toplam 10 bin hektar gibi cüzi miktar yandı. Başka ülkelerde bir günde 500 bin hektarın yandığı oldu. Dolayısıyla Akdeniz ülkeleri arasında en başarı ülke biziz. Çok yangın çıktı. Sadece orman yangınları değil, 3 bine yakın kırsal alanda yangın çıktı. Köyde tarlada, ahırda yangın oldu, oralara da biz müdahale ettik. Buna rağmen çok başarılıydık.

 

10 bin hektarlık alanı hemen ağaçlandırıyoruz. Ayvalık’ta olduğu gibi bir kısmının hemen ağaçlandırmasına başladık. Yanan yerleri başka maksatlar için tahsis etmeden bir yıl içinde tekrar ağaçlandıracağız" diye konuştu. “Karaman’da 8 tesisin temeli atıldı” Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Karaman’da yaptırılacak 8 tesisin temel atma töreni Karaman Belediyesi Lütfi Elvan Fuar ve Kongre Merkezi’nde yapıldı. Burada bir konuşma yapan TBMM Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti Karaman Milletvekili Recep Konuk, “Burada temel atıyoruz. Keyifli olacağımız bir gün. Ama maalesef dün 8 yiğidimizi kaybettik. Bunun derin üzüntüsünü de yaşıyoruz. Şehitlerimizi bir kez daha rahmetle, şükranla minnetle yad ediyoruz. Karamanımız merkez şehirlerden biri olacak.

 

Anadolu’nun merkezidir, kalbidir Karaman. Tarihin iddialı şehridir. Bağrından birçok bilim adamı ve devlet adamı çıkarmış bir şehirdir. Hem memleketin ve milletin yanında olmuştur. Bize düşen memleketimizin ve devletimizin yanında olan şehirleri daha da güçlendirmek, daha çok geliştirmektir. Biliyorsunuz, havaalanımız 3 Ekim’de ihale edildi. Lojistik merkezimizin ihalesi yapıldı. Bir taraftan serbest bölge işlemleri bitirilmek üzere. Kuzeyden, güneydoğuya bütün karayolu ağlarımız tamamlanmak üzere. İnşallah çok önemli markalar çıkaracaktır Karaman. Gıdada dünyada iddialı şehir olma yolunda da Karaman önemli adımlar atacaktır” şeklinde konuştu. "KOP eylem planı 2019'un sonunda tamamlanacak" Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ise bölge için hayati önem taşıyan KOP eylem planının 2019 yılı sonunda tamamlanacağını dile getirdi. Bakan Eroğlu, “15 Temmuz’da Karamanlılar olarak demokrasi ve millet iradesine sahip çıktınız. Alçak FETÖ terör örgütüne karşı gereken cevabı verdiniz. O bakımdan sizlere ne kadar teşekkür etsek azdır.

 

Karaman yiğit insanlar diyarıdır. Bizim bugün buraya gelişimizin iki sebebi var. Birincisi sizlere teşekkür etmek içindi. İkincisi ise yeni yatırımlarımızın temelini atmak içindir. Karaman’da su altın değerindedir. Bunun içinde sulama konusunda güzel projeleri hayata geçireceğiz. İnşallah 2019 yılı sonuna kadar KOP eylem planı Kalkınma Bakanımız Lütfi Elvan’da destekleriyle tamamlanacaktır. 120 milyon liralık 8 tesisin temelini atmaya geldik. Bugün burada Ermenek Kazancı Barajı ve sulaması, Sarıveliler Akbendi barajı ve sulaması, Merkez Yılangömü göleti ve sulaması, yine merkez Taşkale ve Yollarbaşı göleti ve sulaması, Başyayla Üzümlü göleti ve sulaması, Ermenek Zeyve köyü taşkın koruma tesisinin temellerini atacağız. AK Parti hükümetleri olarak Karaman’a 15 yılda 11 milyar liralık muazzam yatırım yaptık” ifadelerini kullandı.

 

"3 Kasım üst üste seçim kazanma rekoru demek" Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan da, “Bugün bizim için önemli bir gün. Çünkü 8 önemli tesisin temelini atıyoruz. İkinci önemi ise bugün 3 Kasım. 15 yıl önce yeter söz milletindir diyerek iktidara geldiğimiz gündür. Onun için biz bugünü çok önemsiyoruz. 3 Kasım’ın pek çok anlamı var. Aslında 3 Kasım hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir demek. 3 Kasım büyüme hamlesi demek. 3 Kasım 2023’e giden yolun açılması demek. Yine 3 kasım dünyada birçok ülkenin gıptayla izlediği dev projelerin hayata geçirilmesi demektir. 3 Kasım üst üste seçim kazanma rekoru demek. 3 Kasım sözde ileri demokrasilere, demokrasi dersi vermek demek. 3 Kasım istikrar demek. 3 Kasım’dan bugüne millet iradesine set vurmak isteyenlere milletimiz izin vermedi. En son 15 Temmuz’da milletimiz destan yazdılar” dedi.

 

Yapılan konuşmaların ardından Karaman’a DSİ tarafından yapılacak olan ve maliyeti 120 milyon lirayı bulan 8 tesisin temeli atıldı. Temel atma töreninin ardından orman köylülerine kullandırılan gelir getirici tür ve Orköy kredi sertifikalarının dağıtımı yapıldı. Cuma namazını Karaman’da kılan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ile Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, daha sonra helikopterle Mersin’e geçti.