Milletvekili Sayımız 3 Oldu

karamanolay.com
 

Anayasa değişikliği ile 600'e çıkarılan milletvekili sayısı nedeniyle, illerin çıkaracağı milletvekili sayıları da değişiyor. Buna göre Karaman'ın 2 olan milletvekili sayısı 3 oldu.

 
   
 

   Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararına göre, illerin çıkaracağı milletvekili sayıları, anayasa değişikliği ile getirilen 600 milletvekili sayısına göre yeniden hesaplandı. Ankara'nın çıkaracağı milletvekili sayısı 32'den 36'ya yükseldi ve iki olan seçim çevresi üçe çıkarıldı. İstanbul'da 88 olan milletvekili sayısı ise 97'ye çıkarıldı.

 

ANKARA'DA SEÇİM ÇEVRELERİ YENİLENDİ Ankara'nın seçim çevreleri de bu kapsamda yenilendi. Ankara'da Birinci Bölge: Bala, Çankaya, Elmadağ, Evren, Gölbaşı, Haymana, Mamak, Polatlı ve S.Koçhisar, İkinci Bölge: Akyurt, Altındağ, Çamlıdere, Çubuk, Güdül, Kahramankazan, Kalecik, Keçiören, Kızılcahamam ve Pursaklar, Üçüncü Bölge: Ayaş, Beypazarı, Etimesgut, Nallıhan, Sincan ve Yenimahalle olarak yeniden düzenlendi.

 

İSTANBUL'UN MİLLETVEKİLİ SAYISI 97'YE ÇIKARILDI Yine, 97 milletvekili çıkaracağı tespit edilen İstanbul 3, 20 milletvekili çıkaracak olan Bursa 2, 28 milletvekili çıkaracak olan İzmir de 2 seçim çevresine bölündü.

 

KARAMAN'IN MİLLETVEKİLİ SAYISI 3 OLDU Anayasa değişikliğine ilişkin halk oylamasında Türkiye genelinde 'Evet' oyu çıkmıştı. Bununla birlikte 550 olan milletvekili sayısı 600'e yükseldi. Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararına göre, illerin çıkaracağı milletvekili sayıları yayınlandı. Buna göre Karaman'ın 2 olan milletvekili sayısı 3'e yükseldi.