Karaman’da Antep Fıstığı hasadı başladı

GÜNDEM 1 Eylül 2018 12:41
Videoyu Aç Karaman’da Antep Fıstığı hasadı başladı
A
a

Karaman Ziraat Odası Başkanı Recep Muğlu, Antep Fıstığı hasadının başladığı Çukur Köyünü ziyaret etti.

Her zaman çiftçinin yanında olduklarını söyleyen Muğlu, “Gaziantep başta olmak üzere Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da yetiştirilen Antep Fıstığının hasadına Karaman’a bağlı Çukur Köyümüzde de bugün itibarıyla başlandı. Fıstık üreticileri, ağaçlara merdivenle çıkarak kızarmış fıstıkları topluyor. Yaklaşık 45-50 ton civarı Antep fıstığı hasadın beklendiği, köylülere ekonomik olarak büyük katkı sağlayan fıstığın fiyatı şuanda 35 liradan alıcı buluyor. Eylül ayı sonuna kadar hasadın sürmesi bekleniyor” dedi.

Muğlu konuşmasına şöyle devam etti:
“İlimizde özellikle sınırlı tarım arazisine sahip olan ve bu arazileri de parçalanmış ve oldukça engebeli olan dağ köylerinde Ziraat Odamız tarafından çiftçilerimizin gelir seviyelerinin artırılması için çeşitli çalışmalar yürütülmektedir. Bu çalışmalardan birisi ise Antep fıstığı yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması projesinin uygulanmaya konulması amacıyla yapılan çalışmalardan biri olan bölge halkımızın 3 yıl önce hizmetine sunduğumuz Antep fıstığı kabuğu soyma makinesi Çukur ve bölge köylülerimize ekonomik yönden büyük katkı sağlamaktadır. Artık Mersin Bölgesi'ne gitmelerine gerek kalmamıştır. Karaman’a ve bölge çiftçilerimize hayırlı olsun” diye konuştu.
Muğlu, hasat çalışmalarını izlerken, köylülerle de sorunları ve istekleri konusunda bol bol sohbet etme imkanı da buldu. 
 
 

 
1000
icon
Zeynep Birer 1 Eylül 2018 14:17

Bostan özü köyünde de var antep fıstıgı

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Karamanın Hür sesi