EV VERMEYEN YANDI

GÜNDEM 25 Temmuz 2018 16:43
Videoyu Aç EV VERMEYEN YANDI
A
a
Eşinden ayrılmış bir kadına evini kiralamak istemeyen ev sahibine ayrımcılık yasağını ihlalden dolayı emsal niteliğinde para cezası kesildi.
Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK), milyonlarca ev sahibini ilgilendiren emsal bir karara imza attı. Eşinden ayrı bir kadına evini kiralamak istemeyen ev sahibine ayrımcılık yasağını ihlalden dolayı 2 bin lira idari para cezası kesilmesine karar verdi. Kiralama işlemine aracılık eden emlakçıya da ihlal nedeniyle bin lira ceza verildi. Bu karar, ayrımcılık yasağının ihlali konusunda verilen ilk karar olarak kayda geçti. TİHEK'in ayrımcılık yasağının ihlalinin tespitinde bin liradan 15 bin liraya kadar idari para cezası kesme yetkisi bulunuyor.
 
ÖĞRENCİLERİN KORKULU RÜYASI BİTİYOR
 
Ev bulma konusunda öğrencilerin de zorlanması bu karardan sonra artık öğrencilerin ev bulamama korkusu da ortadan kalkacak.
 
Özellikle ev sahipleri ve emlakçılar, öğrencilere ev kiralama konusunda çekimser davranması ve çoğu zaman da evleri kiraya verilmediği biliniyor. TİHEK’in bu emsal kararından sonra öğrenciler ev vermeyen, emlakçıları ve ev sahiplerini TİHEK’e bildirecekler. Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan TİHEK Başkanı Süleyman Arslan, her türlü ayrımcılığa karşı olduklarını belirterek, Türkiye'de yaşayan mültecilerin de ev kiralayamaması durumunda şikayette bulunabileceğine dikkat çekti. Süleyman Arslan, cinsiyet, ırk, renk, dil, din, inanç, mezhep, felsefi ve siyasi görüş, medeni hal gibi nedenlerden dolayı ayrımcılık yapılmasının önüne geçtiklerini dile getirdi.
 
 
Başvurular yapıldıktan sonra, tarafları dinlediklerini aktaran Süleyman Arslan, "Bizim ilk etapta para cezası vermek gibi bir tavrımız yok. Öncelikle tarafları uzlaştırmaya çalışıyoruz. Taraflar uzlaşma sağlamazsa, ondan sonra durumu değerlendirip ceza veriyoruz" açıklamasını yaptı. Canan Keleş-Memleket

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Karamanın Hür sesi