CUMHURİYET BAŞSAVCISI DEĞİŞTİ

GÜNDEM 26 Temmuz 2018 16:05
Videoyu Aç CUMHURİYET BAŞSAVCISI DEĞİŞTİ
A
a

Hakimler Savcılar Kurulu'nun (HSK), beklenen yaz kararnamesi tamamlandı. Kararname ile içinde Karaman Cumhuriyet Başsavcısı'nın da bulunduğu, Türkiye'de 3019'u adli 301'i idari olmak üzere 3 bin 320 hakim ve savcının görev yeri değiştirildi.

HSK'dan çıkan karara göre Karaman Cumhuriyet Başsavcısı Hikmet Turan'ın Yargıtay Başsavcılığı'na gitmesi, Turan'ın yerine Karaman Cumhuriyet Başsavcılığı görevine Osmaniye Cumhuriyet Başsavcısı Ali İrfan Yılmaz'ın getirilmesi bekleniyor.
 
Daha önce HSK tarafından yaz kararnamesinin 11 Temmuz'a kadar yayımlanacağı açıklandı. Ancak Yargıtay ve Danıştay üyeliği seçimleri nedeniyle bu tarih tam üç kez ertelendi.
 
HSK Genel Kurulu, 16 Temmuz'da Yargıtay'a 100, Danıştay'a 12 yeni üye seçti. Yüksek yargı seçimlerinin yapılmasının ardından HSK 1. Dairesi kararname çalışmalarına kaldığı yerden devam etti.

3 bin 320 hakim ve savcının görev yeri değiştirildi
 
Kararname ile 3019'u adli 301'i idari olmak üzere 3 bin 320 hakim ve savcının görev yeri değiştirildi. Yargıtay ve Danıştay üyesi seçilen isimlerin yerlerine görevlendirmeler yapıldı. Özellikle Yargıtay üyesi yapılan isimlerin önemli bir kısmı FETÖ ve darbe yargılamalarında görev yapan isimler arasında yer alıyordu. Kararname ile çok sayıda il ve ilçe başsavcısı ile komisyon başkanı da değiştirildi. FETÖ ile mücadele önemli görevler üstlenen bazı hakim ve savcılar terfi ettirilerek, başsavcı vekili yapıldı.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Karamanın Hür sesi