ÇARŞIDA AŞURE BEREKETİ

GÜNDEM 20 Eylül 2018 16:06
Videoyu Aç ÇARŞIDA AŞURE BEREKETİ
A
a

Bugün İslam dünyası için önemi büyük olan Aşure Günü. Paylaşmanın ön plana çıktığı bu özel günde vatandaşlar aşure yemeğini pişirmek için çarşıda bulunan esnaftan malzemelerini alıyor

İslam aleminde Hicri Yılbaşı ve Muharrem ayı sevinci yaşanıyor. Bugün 12 günlük Muharrem orucu bittikten sonra Kerbela ve diğer bütün şehitlerin ruhları için pişirilip dağıtılan Aşure günü. Nuh peygamberin gemisinin karaya oturmasından sonra gemide bulunan son yiyeceklerden yapıldığına inanılan tatlı çorba; aşure bu yıl da birçok evde pişirilerek sofraları süsleyecek. Muharrem ayının 10. günü olarak bilinen Aşure 20 Eylül Perşembe tarihine yani bugüne denk geliyor.

Aşure günü nedeniyle aşurelik malzemeler tezgâhlara indi. Vatandaş Aşure çorbasını pişirmek için malzemelerini alıyor. Buğday, pirinç kırığı, nohut, fasulye, siyah üzüm kurusu, fındık içi, ceviz içi, badem içi, sarı üzüm kurusu, kayısı ve çeşitli bakliyatlardan oluşan malzemeler vatandaş tarafından satın alınan başlıca ürünler arasında. Karaman’da aşurelik malzemeleri satan esnaf satıştan ve ilgiden memnun.

 

AŞURE GÜNÜ’NDE PAYLAŞMAK ÖNEMLİ

Muharrem ayının 10. günü olan bugün itibariyle evlerde aşureler pişirilip komşular ve yakınlara ikram edilecek. Hicri yılbaşı olan Muharrem ayıyla birlikte vatandaşları aşure telaşı sardı. Vatandaşların aşurelik malzemeleri almaya başlamasıyla çarşı-pazarda hareketlilik başladı. İslam dünyası için önemi büyük olan Aşure Günü'nde paylaşma ve kardeşlik vurgusu yapılıyor. Günün en önemli yanını ise aşure çorbası oluşturuyor. Çok sayıda ürünün karışımından oluşan aşure, lezzetli olduğu kadar sağlık açısından da oldukça faydalı.

Aşure malzemeleri için alışverişe çıkan halk esnafın yüzünü güldürmeye başladı. Birçok ürünün karışımı ile yapılan aşure çorbası, paylaşmayı ve kardeşlik duygusunu pekiştirmesi ile ön plana çıkıyor.

AŞURE BİRLİKTELİĞİMİZİ ARTIRACAK

“Peygamber efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V)'in İslam’a davetinin temeli bu günde atıldı. Hz. Adem'in tövbesi bu günde kabul oldu. Nuh'un gemisi bu günde tufandan kurtuldu. Hz. Yunus bu gün balığın karnından çıktı. Hz. İbrahim Nemrud'un ateşinde bu günde yanmadı. Hz. İdris diri olarak göğe bu günde çıkartıldı. Hz. Yakub  oğlu Yusuf'a  Muharrem ayının 10. günü kavuştu. Eyyub aleyhisselamın hastalıktan kurtulması, Musa Aleyhisselamın Kızıldeniz'den geçip, Firavun'un boğulması ve Hz. İsa'nın  doğumu ve Yahudilerin öldürmesinden kurtulup, diri olarak göğe çıkarılması hep Aşure günü oldu. Bizde bu günde pişirdiğimiz aşurelerden akrabalarımıza, dostlarımıza ve komşularımıza vererek, kardeşliğimizi pekiştirmeliyiz”

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Karamanın Hür sesi