Cari açık aldı başını gitti!

GÜNDEM 6 Temmuz 2019 18:12
Videoyu Aç Cari açık aldı başını gitti!
A
a

Cari açığın 66.5 milyar lirayı aşmasının ardından, açığın önüne geçilmesi adına vatandaş vergilerle boğuşacak. Vergilerin yükseltilmesi ile birlikte sigara tiryakisinden 1.9 milyar lira, içki tüketenlerden de 460 milyon lira olmak üzere 2.4 milyar lira ÖTV toplanacak.

Yönetim, yılın ilk 5 ayında 66.5 milyar lirayı geçen bütçe açığının bir nebze de olsa önüne geçebilmek için sigara ve içki vergilerini yüklendi.  Temmuz ayından itibaren içki ve sigaranın üzerindeki ÖTV oranları Yİ-ÜFE oranı kadar yani yüzde 8.1 oranında arttırıldı.
 
Vergilerin yükseltilmesi sayesinde sigara tiryakilerinden 1.9 milyar lira, alkollü içki tüketenlerden de 460 milyon lira olmak üzere yaklaşık 2.4 milyar lira ilave ÖTV toplanacak. KDV ile birlikte bu gelir 2.8 milyar lirayı aşacak.
 Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) Kanunu gereği içki ve sigara üzerindeki maktu ve asgari maktu vergi tutarları her 6 ayda bir, gerçekleşen 6 aylık Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi  (Yi-ÜFE) oranı kadar artırılıyor. İktidar enflasyonla mücadele, bütçenin finansman durumu gibi nedenlerle bu otomatik artışı bazen uygulamayabiliyor.

Özellikle içki ve sigara üzerindeki vergilerin zaten çok yüksek olması nedeniyle geçtiğimiz yıllarda bu artışların uygulanmadığı dönemler oldu. Ancak son dönemde bir taraftan ekonomik kriz diğer taraftan seçim gerekçesiyle bir çok vergi kalemlerinde indirimlerin yapılması devletin vergi gelirlerinde ciddi azalmaya yol açtı. Bütçeden yapılan harcamalar artarken vergi gelirleri azalınca iktidar çareyi, içki ve sigara ÖTV'sindeki Yİ-ÜFE kaynaklı otomatik artışı adeta kurtarıcı gibi görüp hemen vergilere yansıttı.
 
 

 
1000
icon
Mevlüt 6 Temmuz 2019 20:21

Bagımlı olup Bu nu bulamayan insanlar ucuz yolla kafa bulmaya bakacak yani kolanya tiner bozayi ot esrar hap kullanacak yada kacak alkol bulup tahtali köyü boyluyacak yazık yani

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Karamanın Hür sesi