Çalışanlara kötü haber!

GÜNDEM 24 Eylül 2018 14:28
Videoyu Aç Çalışanlara kötü haber!
A
a

Geçtiğimiz hafta açıklanan Yeni Ekonomik Program (YEP) ile birlikte artık Bireysel Emeklilik Siteminin zorunlu hale geleceği ve çalışanların 3 yıl boyunca sistemden çıkamayacağı belirtildi.

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) tartışmaları devam ederken Yeni Ekonomi Program (YEP) ile birlikte çalışanlara kötü haber geldi. Yeni sistemde BES zorunlu hale gelecek ve çalışanlar 3 yıl boyunca sistemden çıkmayacak. Hürriyet yazarı Noyan Doğan, Yeni Ekonomi Programı'nda BES ile ilgili ayrıntıların da yer aldığını söyledi. Buna göre BES zorunlu hale getirilecek ve çalışanlar üç yıl boyunca sistemden çıkamayacak.

Noyan Doğan, "YEP'te otomatik BES zorunlu oluyor" başlığıyla yayımlanan yazısında "Otomatik BES uygulaması zorunlu hale getirilecek" dedi. 45 yaş altı tüm çalışanların işverenleri tarafından BES'e dahil edilmesini sağlayan otomatik katılım uygulamasının 2017 yılı başında başladığını hatırlatan Doğan, "İki sene içinde 12 milyona yakın çalışan sisteme giriş yaptı, bunların yüzde 60'a yakını sistemden çıktı; 5 milyon çalışan ise kalarak, tasarruf etmeye başladı. Çıkışların bu kadar fazla oluşu ise ekonomi yönetimini memnun etmedi" diye yazdı.

Doğan şöyle devam etti:

 "İşte, Yeni Ekonomi Programı'nda yer alan otomatik BES'in yeniden yapılandırılarak daha sürdürülebilir hale getirilecek olmasından kasıt, uygulamanın zorunlu hale getirilmesi. Malum, otomatik katılım, zorunlu bir sistem değil; isteyen dilediği zaman sistemden ayrılabiliyor. Yeni düzenleme ile çalışanlar sistemden ayrılamayacak. Ne kadar süreyle? Öğrendiğime göre üç yıl süreyle. Daha açık bir anlatımla, çalışanlar, işverenleri tarafından sisteme dahil edilecek ve üç yıl boyunca da sistemden çıkamayacak; her ay maaşlarından belli bir miktar kesilip, tasarruf için emeklilik şirketlerine gönderilecek."
 
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Karamanın Hür sesi