BAYRAMDA SAĞLIKLI BESLENME ÖNERİLERİ

GÜNDEM 18 Ağustos 2018 10:52
Videoyu Aç BAYRAMDA SAĞLIKLI BESLENME ÖNERİLERİ
A
a

İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Sağlıklı Hayat Merkezinde görevli Uzman Diyetisyen Berat ÜNÜVAR Kurban Bayramı öncesi vatandaşlara beslenme önerilerinde bulundu.

Kurban Bayramı’nda sağlıklı beslenebilmek için neler yapılmalıdır?
 
» Et, çok yüksek protein içermesi sebebiyle mikroorganizmaların üremesi için uygun bir ortam oluşturur. Dolayısıyla kurban kesildikten sonra etler dış ortamda ve oda sıcaklığında uzun süre bekletilmemelidir.
» Kurban edilen hayvan sağlıklı olsa dahi, kesimden çok kısa bir süre sonra kas ve  iç  organlarda  mikroorganizmalar  üremeye  başlar.  Bu  nedenle  etler  ve sakatatlar kesinlikle çiğ veya az pişmiş bir şekilde tüketilmemelidir.
» Yaşa, yapıya ve sağlık durumuna göre değişmekle birlikte, bir insanın günde ortalama 50 ila 100 gram protein ihtiyacı bulunmaktadır. İhtiyaçtan fazla et tüketmek  böbrekleri  yorar,  bu  nedenle  günlük  alınan  et  miktarına  dikkat edilmelidir.
» Buzlukta saklanan etler oda sıcaklığında değil, buzdolabında (yaklaşık +4˚C) çözdürülmelidir. Çözdürülen etler asla tekrar dondurulmamalıdır.
» Etin içindeki vitamin ve mineral kaybını önlemek amacıyla et pişirme tekniği olarak kızartma yerine haşlama veya fırınlama tercih edilmelidir.
» Et,  demir  yönünden  oldukça  zengin  bir  besindir.  C  vitamini  ise  demirin vücuttan emilimini artırmaktadır. Bu nedenle kurban etini taze domates, biber, maydanoz, limon gibi C vitamini bakımından zengin gıdalarla birlikte tüketmek gerekir.

KURBAN ETLERİNİ NASIL SAKLAMALIYIZ?

Et ve et ürünleri, proteinden zengin oldukları için çabuk bozulma riski içindedir. Bu nedenle etleri mümkün olduğunca dışarıda bekletmemek gerekir. Buzdolabı poşetine koyarak muhafaza edeceğimiz etleri buzdolabında maksimum 3 gün, buzlukta -2 derecede maksimum 7 gün, derin dondurucuda -32 derecede maksimum 3 ay saklayabiliriz. Donmuş etleri buzdolabında çözdürdükten sonra pişirme işlemine tabi tutun. Açık havada veya kalorifer üstünde çözünen ette bakteri çoğalması ve besin zehirlenmesi yaşanacaktır. Çözünmüş eti tekrar asla dondurmayın.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Karamanın Hür sesi